SME

Byt s ľudskými proporciami

Iba niektorí z nás mali šťastie naplánovať či vybrať si byt riešený podľa vlastných predstáv. Väčšinou sa musíme uspokojiť s projektom neznámeho architekta znehodnoteným opatreniami investora a schopnosťami stavbárov. Odstraňovanie nedorobkov a úpravy, ..


Veľké zrkadlo zväčšuje priestrannú kúpeľňu, za kozmetikou nad vaňou sú ďalšie dvierka na prístup k inštalácii.

Po odložení celej bočnej steny s obložením (s nástenným kalendárom) sa uvoľní prístup k jadru.


Riešenie s úložným priestorom na chodbe v prvom byte.

Riešenie so samostatným šatníkom v druhom byte.


Druhé riešenie – S3 – kuchyňa, S7 – lodžia, A8 – jedálenský pult, S2 – jedáleň, 27 – šatník so skriňami, A1 – predeľovací a úložný objekt v hale, 21 – hala, S8 – rohová vaňa v kúpeľni.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé riešenie – Výrez nezobrazuje lodžiu, celú obývačku a dve izby, ktorých sa zásahy nedotkli.


Pôvodný stav oboch bytov. Po úpravách v oboch riešeniach zväčšili kúpeľňu a využili výklenok haly na iný účel.


Medzi jedálenskou časťou a kuchyňou je príručný pult s vysokými stoličkami na rýchle občerstvenie.


Otvorený priestor obytnej časti je opticky predelený objektom, ktorý skrýva úložný priestor. Tým, že nesiaha po strop, zvýrazňuje vzdušnosť riešenia.

Iba niektorí z nás mali šťastie naplánovať či vybrať si byt riešený podľa vlastných predstáv. Väčšinou sa musíme uspokojiť s projektom neznámeho architekta znehodnoteným opatreniami investora a schopnosťami stavbárov. Odstraňovanie nedorobkov a úpravy, ktoré by mali byt poľudštiť, zaberú voľný čas počas dlhých nasledujúcich mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

V bežných panelákových bytoch sa úpravy obmedzia na pretapetovanie či vymaľovanie stien, ich obloženie, umiestnenie doplnkov a jedným z najväčších zásahov býva vyrezanie pred časom populárneho oblúka. S betónovými stenami, cez ktoré, ako vieme, výborne uniká teplo a zosilňujú zvuk od susedov, viac nemožno urobiť. Naši dnešní dvaja hostitelia mali šťastie, že sa pred pätnástimi rokmi nasťahovali do desaťposchodového vežiaka, v ktorom boli priečky medzi izbami vymurované z tehál. Preto im, aj ďalším nájomníkom, nerobilo problém, upraviť si veľkosť miestností a ich členenie podľa vlastných predstáv a potrieb.

Nech byt slúži nám a nie my jemu

Ľudové bytové družstvo umožnilo svojim členom nielen nahliadnuť do nákresov, ale aj do rozostavaných bytov. Už pri pohľade na ešte neomietnuté priečky sa v hlavách mnohých susedov zrodili zámery rozobrať niektoré z nich a vymurovať ich podľa „ľudských“ proporcií. Tak, aby si v kúpeľni nerozbíjali kolená pri vystupovaní z vane, nezhadzovali fľaštičky z políc pri utieraní, aby si aj vedľa manželky „maľujúcej si krajšie oči“ mohol manžel pristrihnúť fúzy či umyť zuby. Tak, aby si rodina mohla sadnúť spolu k večeri priamo v kuchyni a nemuseli neustále prenášať všetko do susednej izby, a pritom tak, aby sa mohla na chodbe obliecť odchádzajúca návšteva v prítomnosti vyprevádzajúcich hostiteľov. Tieto požiadavky sú bežné, ich uskutočňovanie je však vo väčšine našich bytov nerealizovateľné.

SkryťVypnúť reklamu

Oba prestavené trojizbové byty ponúkajú dve možnosti úprav podľa individuálnych požiadaviek. Prvý byt bol prerábaný ešte pred nasťahovaním sa pred pätnástimi rokmi, druhý po takmer desiatich rokoch užívania. Tieto rozdiely teda zahŕňajú nielen rozdielnu skúsenosť, ale aj možnosti použitia stavebných technológií a materiálov a napokon aj skutočnosť, že v prvom byte malo byť jedno malé dieťa a druhé bolo očakávané, druhý byt obývajú len dospelé osoby.

Čo s nadmernou halou?

Trojizbové byty mali pôvodne menšiu úzku kuchyňu, priemerne malú kúpeľňu, nadpriemerne veľké WC, kde sa dokonca dali narovnať nohy a dve skôr menšie izby. Avšak obývacia izba, dlhá sedem a pol metra s dvoma širokými oknami a nadmerne priestranná vstupná hala so zbytočným výklenkom pri kuchyni, volali po využití.

Mnohí si povedali – keď uberieme z väčšieho, neubudne a keď pridáme k menšiemu, pomôžeme si.

V prvom byte rozobrali priečku medzi kúpeľnou a halou a vymurovali ju o šesťdesiat centimetrov ďalej. Vo väčšej miestnosti sa to stratilo, dva a pol metra stačí aj na obliekanie viacerých osôb, veď mnohí sa tiesnime v meter širokých chodbičkách. Ale pridať do kúpeľne viac ako pol metra po celej šírke už výrazne cítiť ako zvýšenie komfortu, neoceniteľného najmä v rannom blázinci. Poradovník používania kúpeľne členmi domácnosti určite problém nerieši tak výrazne ako viac priestoru. Kúpeľňa sa tak dostala na jednu rovinu so susedným WC, takže hala nie je zbytočne členitá.

Posunutím vane vznikol priestor na skriňu, takú potrebnú aj v kúpeľni. Čistiace prostriedky už nemusia odkladať po zemi, je praktické mať priamo v kúpeľni poskladané všetky uteráky, zásoby kozmetiky a v košoch roztriedenú použitú bielizeň nachystanú na pranie, to všetko skryté za dvierkami skrine. Vymurovaný sokel obložený kachličkami pod širokým zrkadlom slúži ako odkladacia plocha pre denne používané predmety a pomôcky.

V druhom byte, kde tiež posunuli priečku kúpeľne do chodby, sa rozhodli pre umiestnenie rohovej vane. Kúpeľňa je veľkoryso priestranná, dojem umocňuje zrkadlo po celej šírke. Bývalý výklenok haly pri kuchyni v tomto byte nepripojili ku kuchyni, ale zatvorili od haly. Z výklenku sa stal užitočný šatník na dlhodobejšie odkladanie odevov, sezónnej obuvi, vysávača a iných občas používaných pomocníkov.

Kuchynské variácie

V novej línii chodby si nájomníci prvého bytu vybudovali aj ďalšiu priečku s dverami, čím oddelili výklenok od haly. Po rozšírení priechodu do kuchyne sa bývalý nefunkčný výklenok stal súčasťou kuchyne s novým poslaním, ako jej jedálenská časť. Po tomto zásahu mohla rodina stolovať spolu, čo by za pôvodne plánovanou úzkou stolovou doskou nešlo. A iné ako provizórna doska by do priestoru širokého od kuchynskej linky iba 170 centimetrov nevošlo. Vošla sa však ďalšia kuchynská zostava, ktorá zväčšila úložnú kapacitu v pridaných skrinkách, ako aj plochu na pracovných stoloch. Mať všetko potrebné stále poruke, iste ocení každá gazdinka.

Iným riešením, ktoré zrealizovali v druhej domácnosti, bolo prepojenie uzučkej kuchyne s dlhou priestrannou obývačkou a halou bez dverí. Priestor je členený len opticky betónovým nosníkom, ktorý naznačuje, kde je odpočinková zóna a kde jedálenská časť. Iný, stolárom vyrobený portál vizuálne tiež delí vstupnú halu od hlavnej časti bytu, má však aj funkčné poslanie. Po pootvorení bočných dielov portálu máme k dispozícii priestor na odloženie plášťov, obuvi a pokrývok hlavy. Aby sme nemuseli odkladať do šatníka kabát, ktorý si oblečieme na druhý deň alebo o pár hodín v ňom odíde návšteva. Po jednoduchom privretí niet po zvrškoch ani stopy.

Byt má celkovú plochu osemdesiatdva štvorcových metrov, z toho päťdesiat, viac než polovicu, tvoria otvorené zóny. Dvere sú okrem WC a kúpeľne iba do synovej izby a spálne. Medzi kuchynskou a obývacou časťou vznikol priestor na stolovanie. Tvorí ho jedálenský stôl, avšak na rýchle ranné občerstvenie slúži pult s vysokými stoličkami bližšie ku kuchynskej linke. Otvorený priestor pôsobí uvoľňujúco, príjemne sa v ňom cítia domáci aj hostia. Čaro jednopriestorovej miestnosti s viacerými zónami ľudí spája, cítia svoju blízkosť.

Drobných úprav, ktoré zabránili neskorším väčším škodám počas opráv vodoinštalácie – uľahčia čistenie sifónu vane a iných nevyhnutných zásahov, je viacero. V prvom byte je kuchyňa obložená tatranským profilom. Vyňatím celého jedného dielu obkladu v jedálenskej časti sa údržbár dostane k rozvodom vody a odpadu v kuchyni, zväčšené dvierka pod vaňou a obložené pôvodnými dlaždicami umožia pracovať pri čistení odtoku obojručne. Tiež preventívne urobený väčší otvor nad vaňou a obložený rovnakými kachličkami zabráni vybúraniu obkladu v prípade havárie ventilov či kompenzátora, a tých za pätnásť rokov už bolo niekoľko. Presne toľko ráz by museli menej prezieraví domáci kupovať a obkladať steny nanovo. Nuž, inšpirujme sa.

ĽUBOMÍR ŠIMNA

KRESBY A SNÍMKY – PETER BOSŇÁK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 798
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 376
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 341
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 905
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu