ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Podľa psychológov však nejde o žiadnu výnimočnú situáciu, len rodičia si ju nechcú a nevedia pripustiť.
Predstava, že u dieťaťa došlo k psychickej poruche, je pre nich ťažko prijateľná. Diagnóza F 93.3 označuje emočnú poruchu súrodeneckého vzťahu, pri ktorej postihnutý trpí žiarlivosťou a nenormálnou rivalitou voči malému bratovi alebo sestre.
Boj o rodičovskú priazeň sa môže prejavovať dvoma spôsobmi. Prvým je regresia, keď sa dieťa akoby vracia o niekoľko mesiacov alebo až rokov späť vo vývoji, začne sa maznať, šušľať, chce piť z cumlíka a podobne. V druhom prípade sa stáva, že súrodenec zvolí voči mladšiemu bratovi či sestre vyslovene nepriateľskú pozíciu a začne mu psychicky alebo fyzicky ubližovať. Pri náznakoch, ktoré rodičia vidia, sa chlácholia zjavnou inteligenciou staršieho, tým, že ich dieťa by predsa nebolo schopné zlého činu. Čím sú však súrodenci múdrejší, tým dokážu byť zákernejší.
„Až po rokoch som sa dozvedela, že môj starší syn, zatváral svoju mladšiu sestričku, ktorú mal varovať, do kúpeľne a zhasol jej tam svetlo," hovorí 45-ročná učiteľka, ktorej dcéra sa celé roky pocikávala a mala nočné desy.
Podceňovať súrodenecký vzťah sa podľa psychiatrov nevypláca aj preto, že fantázia dieťaťa vo chvíli, keď chce niekomu ublížiť, nemá hranice a môže sa skončiť veľmi kruto. Navyše dieťa, ktoré sa cíti v rodine odstrkované, si ponesie pocit zbytočnosti, podlomenej sebadôvery po celý život. (uj)