Londýn 10. januára (TASR) - Fajčenie cigariet so zníženým obsahom dechtu neznižuje riziko rakoviny pľúc. Potvrdila to najnovšia štúdia, ktorú zverejnil britský odborný časopis British Medical Journal.
Podľa tohto výskumu každému fajčiarovi, i tomu, ktorý dáva prednosť tzv., ľahkým cigaretám, hrozí oveľa väčšie nebezpečenstvo, že ochorenie na rakovinu ako nefajčiarom a tým, ktorí s fajčením skoncovali.
Cigarety so zníženým obsahom dechtu sa prvýkrát objavili na americkom trhu v 70. rokoch a sú označované ako "ľahké" alebo "jemné". No vedci opäť potvrdili, že ani znížený obsah dechtu neznamená, že spolu s ním klesá aj riziko ochorenia na rakovinu. I keď na druhej strane pri cigaretách bez filtru s vysokým obsahom dechtu je toto riziko ešte výraznejšie a ich obmedzenie by podľa odborníkom prospelo hlavne zdravotníctvu v Číne, Francúzsku a východnej Európe, kde sú cigarety bez filtra stále populárne.
Výskumníci upozorňujú, že fajčiari, ktorí prejdú z bežných cigariet na tzv. ľahké cigarety, poťahujú silnejšie a fajčia častejšie, takže ich príjem nikotínu je vyšší než sa predpokladalo.
Výrobcovia cigariet namietajú, že fajčiar, ktorý si zvolí ľahké alebo jemné cigarety, musí sám zvážiť, koľko takýchto cigariet vyfajčí.