Nad kávou však zatiaľ nebol vynesený konečný verdikt. Medicínske využitie kofeínu, najbežnejšie používaného lieku na svete, je stále predmetom vedeckého výskumu. Doteraz nie je jasné, aké veľké riziko pitie kávy predstavuje a koho najviac ohrozuje.
„Obľúbené kávičkárske pauzy môžu pre nás predstavovať nebezpečenstvo, ale najprv musíme získať o týchto zdravotných rizikách viac informácií. Zatiaľ ešte nedokážeme presne určiť, kto by sa mal káve úplne vyhýbať a aká je jej bezpečná dávka na deň," tvrdí grécky vedec Charalambos Vlachopoluos z Atén.
O tom, že kofeín spôsobuje tuhnutie artérií, svalovitých elastických trubíc, ktoré zo srdca odvádzajú krv do buniek, tkanív a orgánov, vedeli vedci už dlho. Toto stuhnutie plus extra námaha srdca môžu vyvolať určitý druh zvýšeného krvného tlaku. Stuhnuté artérie ako zodraté gumené hadice sú potom náchylné na popraskanie a navyše strácajú svoju vnútornú ochrannú výstelku.
Výsledky novej štúdie prezentované v Štokholme, prvý raz poukázali na to, že dávka kofeínu ekvivalentná šálke kávy stačí na to, aby artérie stuhli, aj keď len dočasne.
„Do chvíle, keď sa nám podarí poskladať všetky časti skladačky, by sa mali niektorí ľudia radšej vyvarovať konzumácie kofeínových nápojov a prejsť na bezkofeínové. Týka sa to najmä tých, ktorí trpia na vysoký tlak, a starších ľudí," upozornil Vlachopoluos. (r)