Medzi ženy, ktoré sa spoliehajú na menej spoľahlivé antikoncepčné metódy, ako je napríklad prerušovaná súlož, patria v drvivej väčšine ženy v zrelom veku, ktoré už majú deti. „Majú rôzne dôvody, tvrdia, že majú nepravidelný sex, majú obavy z hormónov, najčastejší argument je však cena antikoncepcie, hoci za kozmetiku dajú určite viac," vymenúva dôvody žien gynekologička Andrea Púchovská. Zdravotné poisťovne v súčasnosti nehradia žiadnu formu antikoncepcie. Najlacnejšia hormonálna antikoncepcia vyjde ročne ženu od 1200 po 6000 korún za najdrahšiu. Hoci Slovensko patrí ku krajinám s najnižším počtom interrupcií, ešte stále je pre niektoré ženy tento zákrok istou formou antikoncepcie. Interrupcia dnes stojí 6548 korún.
Riskujú najmä zrelé ženy
Práve ženy v strednom veku jednoznačne dominujú medzi žiadateľkami o interrupciu (64 percent), kým slobodných a mladších žien je až o polovicu menej. Hormonálnu antikoncepciu užíva asi 19 percent žien, znova najčastejšie po nej siahajú dvadsať- a tridsaťročné ženy (54 percent žien). Po 39. roku počet žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu prudko klesá (len 9 percent).
Dospievajúce dievčatá majú o antikoncepcii často viac informácií ako ich mamy. „Počet mladých dievčat, ktoré prichádzajú do ambulancie gynekológov po radu ešte pred začatím intenzívneho sexuálneho života sa zvyšuje. Je to zodpovedný prístup," chváli ich MUDr. Vladimír Cupaník zo Spoločnosti pre plánované rodičovstvo.
Každá antikoncepčná metóda má svoje klady aj zápory - niektorá vylepšuje pleť, iná tlmí bolesti pri menštruácii, ďalšia zvyšuje chuť na sex - nie každá je však vhodná pre každú ženu či dievča.
Definitívne riešenie - sterilizácia
Kto má rád istotu, môže si vybrať definitívne riešenie - sterilizácia. Vo svete je už roky veľmi populárna najmä mužská sterilizácia. V USA si ju dá ročne urobiť pol milióna mužov. Keby sa u nás manželský pár rozhodol, že si muž dá urobiť vazektómiu v štátnej nemocnici, narazí na problémy. „Môže ju podstúpiť iba muž, ktorý žije v manželstve, kde sú tri žijúce deti a kde sa žena nemôže podrobiť zákroku z určitých vážnych dôvodov," hovorí MUDr. Púchovská.
„Napriek tomu je záujem o tento zákrok stále vysoký, týždenne urobíme dve až tri mužské sterilizácie," oponuje MUDr. Krajcer z bratislavského Inštitútu lekárskej sexuológie. „Samozrejme, aj u nás musia spĺňať páry isté podmienky, buď majú nad 40 rokov, alebo tri deti."
Medzi žiadateľmi o sterilizáciu prevažujú zrelí muži nad 40 rokov, ktorí už naplnili svoje reprodukčné poslanie. Riaditeľ inštitútu MUDr. Ján Vrabec dokonca predpodkladá, že tento trend sa ešte zosilní, lebo je to najbezpečnejšia antikoncepčná metóda. Lekári ju odporúčajú skôr mužom ako ženám, lebo je bezpečnejšia ako sterilizačný výkon u žien, kde treba celkovú narkózu.
Tabletka po tom - núdzová antikoncepcia
Ak zlyhala vaša antikoncepcia, napríklad pri roztrhnutí kondómu, mali ste celkom nechránený pohlavný styk, alebo ste boli ku styku prinútená, treba zájsť za gynekológom alebo na pohotovosť, kde vám predpíšu urgentnú, tzv. núdzovú antikoncepciu.
Ide o pohotovostnú antikoncepciu, zabráni počatiu, ak je použitá bezprostredne po styku alebo najneskôr do 72 hodín po pohlavnom styku. Je určená len pre príležitostné použitie. Má slúžiť ako prvá pomoc v núdzi. Núdzová antikoncepcia sa môže užiť dvakrát do mesiaca (prvú tabletku čo najskôr a druhú po 12 hodinách). Čím skôr sa použije, tým je jej účinnosť vyššia. A v tom je často problém.
Kým sa žena k lieku dostane, stratí veľa času. MUDr. V. Cupaník si myslí, že riešenie, ktoré by mohlo efektívnejšie zabrániť neplánovanému tehotenstvu, je v sprístupnení tzv. núdzovej antikoncepcie bez lekárskeho predpisu.
Skúsenosti z krajín, kde sú lieky tohto druhu voľne dostupné, potvrdili, že počet interrupcií klesol a zvýšilo sa používanie bežnej antikoncepcie. Nedošlo ani k jej zneužívaniu.