Dermatológ vidí každú abnormalitu či neduh na koži filmových hrdinov a ich predstaviteľov. Tvrdia dokonca, že filmy môžu pomôcť výchove pacientov. Napríklad, aby sa tak často neopaľovali a neriskovali rakovinu kože. Americký dermatológ V. Reese na túto tému nedávno napísal štúdiu, ktorú zverejnil medicínsky server www.mediclub.cz. Kožný lekár si napríklad všimol, že kinematografia používa najrôznejšie kožné abnormality ako skratky na vyjadrenie charakterových nedostatkov.
Jazvy v Pánovi prsteňov
Napríklad v poslednej filmovej adaptácii Tolkienovho Pána prsteňov filmári vymedzili rozdiel medzi kladnými a zápornými hrdinami vizuálne.
„Herci predstavujúci kladných hrdinov majú tváre poznamenané najviac niekoľkými jemnými jazvičkami alebo ľahkou formou akné. Naopak tváre zloduchov sú priam zbrázdené jazvami a deformáciami. A k tomu sú často takmer plešatí," píše Reese.
Jazvami sa všeobecne veľmi často na filmovom plátne vyjadruje zlo, začalo sa to Frankesteinom. Súvislosť medzi poškodenou kožou a záporným charakterom má podľa autora štúdie korene v literatúre a mýtoch 18. a 19. storočia. Väčšinou ide o poškodenie kože, vrásky a kožné znamienka. Bledosť je zase typická pre upírov a tiež vrahov.
Akné DiCapria, Madony či Brada Pitta
Kožné problémy nemajú len filmové postavy, ale aj sami herci. Dermatológ v kine si všimne, že napríklad nadmerné slnenie poškodilo a predčasne zvráskavelo tvár Brigitte Bardotovej, Robertovi Redfordovi či Clintovi Eastwoodovi. Rakovina kože postihla aj niekdajšieho herca a exprezidenta Ronalda Reagana. Kožní lekári zaregistrovali aj to, že mnoho hercov až do dospelosti trpí najrôznejšími formami akné. Medzi nich patrí Leonardo DiCaprio či Madonna. Niektorým zostali po nevhodnej liečbe alebo vytláčaní vyrážok viditeľné jazvy. Takéto majú napríklad Nicolas Cage, Brad Pitt či Sean Connery. Netreba však zúfať. S jazvami na tvári vás prijmú na herectvo, dokonca môžete urobiť hviezdnu kariéru. Všimli ste si podrobnejšie tvár Harrisona Forda a Sharon Stoneovej?
(uj)