obudne osobitný význam, lebo slávnosti sa budú konať priamo v portugalských Lurdoch, kde sa 11. februára 1858 zjavila Panna Mária a priniesla posolstvo o svojom nepoškvrnenom počatí. Dogmu o tomto tajomstve viery, čiže o tom, že Panna Mária bola ako jediný človek okrem Ježiša počatá bez dedičného hriechu, vyhlásil pápež Pius IX. v roku 1854. Práve 150. výročie jej vyhlásenia je dôvodom slávenia Svetového dňa chorých v Lurdoch od 9. do 11. februára.
Ján Pavol II. vydal pri tejto príležitosti osobitné posolstvo. Pripomína v ňom, že život je najdôležitejší Boží dar a musí byť prijatý, rešpektovaný a chránený od počiatku až po prirodzený koniec. Genetické inžinierstvo treba podľa Svätého Otca podporovať, pokiaľ rešpektuje práva a dôstojnosť človeka už od jeho počatia.
V ďalšej často posolstva sa sústredí na spojitosť dogmy o nepoškvrnenom počatí a ľudského utrpenia. "Tu sa nachádza kľúč k dejinnému zvratu: Máriiným nepoškvrneným počatím sa začalo veľké dielo vykúpenia, ktoré sa naplnilo vyliatím drahocennej Kristovej krvi. Ako je Kristus zdrojom života, ktorý víťazí nad smrťou, tak je Mária starostlivou Matkou, ktorá vychádza v ústrety potrebám svojich detí a získava pre ne zdravie duše i tela.”
Pápež pripomína, že utrpenie patrí k dejinám a k osudom človeka, ktorý sa ho musí naučiť prijímať a prekonávať. “No ako inak to dokáže, ak nie vďaka Kristovmu krížu? V smrti a zmŕtvychvstaní Spasiteľa nachádza ľudské utrpenie svoj najhlbší význam a svoju spásnu hodnotu. V paradoxe kríža nachádzame odpoveď na naše najznepokojujúcejšie otázky.”
Informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.