Štrbské Pleso 11. februára (TASR) - Úmrtnosť na srdcovocievne ochorenia na Slovensku poklesla u pacientov do 65 rokov, ale na druhej strane znepokojujúce narastá v kategórii starších občanov.
Ako dnes konštatovali účastníci 2. tatranských kardiologických dní na Štrbskom Plese, kde sa stretlo 480 odborníkov zo Slovenska i zahraničia, v roku 2002 vzrástla úmrtnosť kardiologických pacientov vyšších vekových kategórii na dvojnásobok v porovnaní s rokom 1993. Súvisí to aj s nárastom počtu pacientov s vysokým krvným tlakom, pričom Slovensko má rezervy v kvalite liečby. Kým napríklad v susednom Česku je správne liečených 18 percent pacientov s hypertenziou, na Slovensku je to iba 12,5 percenta. Vzrástol počet hospitalizovaných pacientov s vysokým krvným tlakom, u mužov až o 24 percent.
V tejto súvislosti minister zdravotníctva Rudolf Zajac, ktorý bol hosťom podujatia, zdôraznil pre TASR, že treba klásť dôraz na prevenciu, na pravidelné meranie krvného tlaku rovnako ako cholesterolu či cukrovky. Vyzdvihol potrebu účinnejšej prevencie, keďže medicínsky možno ovplyniť vznik a liečbu kardiovaskulárnych ochorení iba z jednej štvrtiny. Ostatok predstavuje životný štýl, správna životospráva. Začať preto treba od najmladšej generácie.
Na Slovensku vznikli ďalšie dve veľké kardiologické centrá, ktoré sú kapacitne využívané iba na 60 percent, čo súvisí s nedostatkom finančných prostriedkov. Výkony však v porovnaní s minulosťou stúpli takmer na dvojnásobok, čo znamená, že naštartovaný trend je správny.
Kardiologickí pacienti doplácajú na lieky mesačne v priemere 650 korún, čo je podľa ministra neúmerne veľa, keďže sa výberom liekov možno "zmestiť" pod hranicu 100 korún.
Podľa kardiológov je dobre, že na Slovensku poklesla spotreba nitrátov, ale nie sú za to, aby išla dolu spotreba betablokátorov, ktoré považujú za kľúčové pri liečbe kardiovaskulárnych ochorení. Odborníci ocenili účasť ministra na podujatí. Námety, ktoré odzneli v diskusii, spracujú a oboznámia s nimi vedenie rezortu.
Upozornenie: TASR ponúka k správe aj zvukový záznam.