Bratislava 21. februára (TASR) - V detašovaných pracoviskách Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Keni a Sudáne ošetria slovenskí zdravotníci ročne vyše 72-tisíc miestnych občanov. Súčasne doškoľujú tamojších absolventov stredných škôl a pripravujú záujemcov na magisterské či bakalárske štúdium na Trnavskej univerzite.
Novinárov o tom dnes informoval minister školstva Martin Fronc, ktorý nedávno navštívil obe zariadenia univerzity v Afrike.
Nemocnica v Nairobi, ktorá vznikla pred šiestimi rokmi, poskytuje zdravotnícku starostlivosť len deťom, dojčiacim matkám a tehotným ženám zo slumov. Prevádzka pracoviska, ktoré má chirurgickú, pediatrickú a internú ambulanciu, stojí ročne 1,5 milióna korún. Príčinou relatívne nízkych nákladov je 20- až 30-násobne lacnejšia medicína. Mladí lekári, doktorandi ošetria každý deň v priemere sto pacientov od priestrelov hlavy až po prípady lepry. V novootvorenom VTC centre sa zameriavajú na vyhľadávanie a liečbu pacientov infikovaných vírusom HIV/AIDS.
Lekári, ktorí sa v Keni striedajú každých šesť mesiacov, zároveň vzdelávajú miestnych obyvateľov. Magisterské štúdium Trnavskej univerzity doteraz ukončilo šestnásť Keňanov. Na 20-hodinový týždenný bakalársky cyklus ošetrovateľstva sa v tomto akademickom roku zapísalo 31 záujemcov.
Nemocnica v južnom Sudáne, ktorá vznikla v roku 2001 je jediným zdravotníckym zariadením v okruhu sto kilometrov. Tie budovy, ktoré o dva roky zničia termity, postavili lekári z vlastnoručne pálených tehál. Prevádzka zariadenia, ktoré každoročne ošetrí asi 40-tisíc pacientov, stojí 1,7 milióna korún. Pôsobia tu štyria lekári, ktorí zároveň doškoľujú miestnych absolventov strednej školy a robia prípravku na bakalariát. Súčasťou zariadenia je aj oddelenie pre ľudí nakazených leprou.