ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME Keď váš lekár vás vôbec nepočúva:
MODELOVÁ SITUÁCIA:
Júlia, 40-ročná: "Som alergická na biseptol. Lekárku som na to upozornila. Napriek tomu mi liek predpísala so slovami - uvidíme, čo to s vami urobí. Doma som po požití lieku začala mať dýchacie problémy a na celom tele som sa vyhádzala. Po prebdetej noci som išla liek vrátiť. Lekárka na kartu zlostne napísala, že som na liek alergická."
Rudo, 47-ročný: "Viackrát som sa domáhal u obvodného lekára vyšetrenia na prítomnosť krvi v stolici. Spýtal sa ma, či mám problémy. No zatiaľ nemám. Tak príďte, keď budete mať problémy."
Ako sa zachovať:
Keď vám lekár dáva najavo, že ho zdržujete, keď ani nepočúva, aké máte problémy, využite najprv všetky zásady asertivity. Ak to nepomôže, máte právo na zmenu lekára.
Keď vás lekár zbytočne vystavuje bolesti:
MODELOVÁ SITUÁCIA:
Zuzana, 30-ročná: "Môj syn má tzv. medové zuby, keď ho v troch rokoch rozboleli, išli sme k lekárke. Staršia pani doktorka synovi hneď, bez upozornenia, začala zúbok vŕtať. Syn veľmi plakal, bol vydesený, zub stále bolel. Pani doktorka mu teda dala injekciu a zub trhala. Musela som dieťa držať celou silou. Doktorka celý čas nadávala: Prečo reveš? Z ordinácie som odchádzala s úplne decimovaným dieťaťom, ktoré malo modriny na celej tvári. Dieťa dodnes neotvorí ústa ani pri bežnej prehliadke."
Ako sa zachovať:
Ozvite sa a nebuďte pasívni, protože personál nemocnice, lekár či sestry potom nemajú dôvod zažité postupy meniť. Bolesť už nie je neodmysliteľnou súčasťou choroby. Lekári majú k dispozícii celý rad prostriedkov ako ju vylúčiť alebo utlmiť. Pýtajte sa dopredu, či zákrok bude bolieť, najmä ak ide o dieťa.
Keď lekár hovorí nezrozumiteľne
MODELOVÁ SITUÁCIA:
Igor, 46-ročný:
"Lekárka ma poslala na DMSA vyšetrenie. Keď som sa spýtal, čo je to, povedala mi, že to je scintigrafia. Nemám medicínske vzdelanie ani internet. Cítil som sa ako tupec, keď som sa jej tretí raz opýtal, čo to vlastne je. Povedala mi, že vyšetrenie rádioizotopmi, ale kadiaľ mi ich budú dávať, som sa už nedozvedel. "
Ako sa zachovať:
Lekár skutočne môže byť v časovej tiesni, ale keď už ste v ordinácii, vyčkali ste si niekoľko hodín, mal by vám dať najavo, že jeho čas teraz patrí len vám. Dožadujte sa svojho zákonného práva na to, aby vás informoval zrozumiteľne a úplne o navrhovanom výkone, postupe, o možných rizikách a alternatívach. Máte právo vedieť, čo vás čaká a prečo. Ak tomu nerozumiete, pýtajte sa. Mnohí lekári sami od seba nezačnú.
Keď sa lekár pomýli a ešte je aj hrubý a netaktný
MODELOVÁ SITUÁCIA:
Anna, 55-ročná lekárka, Bratislava:
"Máte rakovinu pankreasu, do roka umriete, povedal mi jeden bratislavský lekár. Ako kolegyni mi otvorene povedal, že šanca na prežitie je minimálna. Konzultovala som diagnózu s iným lekárom, nešlo vôbec o rakovinu pankreasu."
Maja, 28-ročná, Piešťany:
"Váš plod je úplne poškodený, okamžite choďte na potrat, oznámil mi lekár keď som bola vo štvrtom mesiaci tehotenstva. Bol to náš rodinný lekár, celé roky sme k nemu chodili, preto som mu najskôr verila. Ďalší lekár mi však povedal, že dieťa je úplne v poriadku. Spôsobil šok, z ktorého som sa nespamätala až do konca tehotenstva."
Ako sa zachovať:
Tu je každá rada drahá. Ak sa lekár správa takto, je namieste uplatniť všetky zásady asertívneho správania a pokojne slušne mu dať najavo, že takáto komunikácia je neúnosná. Môžete sa naňho, samozrejme, aj sťažovať.
Rozhodli ste sa, že ten zákrok nepodstúpite
MODELOVÁ SITUÁCIA:
Marika, 28-ročná, Košice:
"Mala som cysty na vajcovodoch. Po prijatí do nemocnice mi dala sestrička podpísať dvojstránkový list papiera, že súhlasím so všetkými výkonmi lekára. Bolo tam toho tak veľa, že si vôbec nepamätám, čo som vlastne podpisovala. V ordinácii nebol ani lekár, ktorého by som sa spýtala, či si náhodou nepodpisujem aj vyoperovanie dôležitých orgánov a stratím šancu počať dieťa."
Ako sa zachovať:
V každom prípade je vhodné radšej počkať a poradiť sa s lekárom. Nikto nemá právo vás tlačiť do časovej tiesne. Pacient často nedostane žiadnu informáciu, písomný informovaný súhlas býva pacientovi často podstrčený so slovami: Tuto to podpíšte, text je pritom plný odborných výrazov. Slovenskí lekári síce teoreticky uznávajú právo pacienta odmietnuť liečbu, ale v praxi nie sú zatiaľ príliš pripravení na to, že to niekto skutočne urobí. Je však veľmi dôležité si svoj krok veľmi dobre rozmyslieť
Keď vám ponúkajú experimentálnu liečbu (právo na vysvetlenie experimentu)
Peter, Bratislava (z internetovej diskusie SME):
"Môj otec po operácii nádoru odmietol americký liek, ktorý mu lekári ponúkali. Podľa mojich informácií nikde v Europe nie je registrovaný, veľa som o tom lieku čítal na internete, žiadna sláva ohľadne jeho výsledkov. Dokonca jedna z ošetrujúcich lekárok otca sa o tom v lieku vyjadrila tak nemastno-neslano. Tak sme sa rozhodli, že ho nechceme. Liek nebol popisovaný ako čistá chemoterapia, bol nejaký kombinovaný. Po roku sme našli v karte poznámku, že pacient odmietol chemoterapiu! Nikto mu však inú, u nás bežnú neponúkol. Lekár - onkológ z iného mesta, ktorý ho neskôr ošetroval, povedal, že jednou zo základnych chýb bolo, že po prvej operácii nevybral žiadnu chemoterapiu. Otec zomrel zbytočne."
Ako sa zachovať:
Ak sa má pacient zúčastniť na experimentálnej liečbe či výskume, musia byť splnené tri podmienky: pacient musí dať informovaný súhlas, súhlas musí dať štátny ústav na kontrolu liečiv a musí byť zaručený súhlas a dohľad nezávislej etickej komisie.
Keď neveríte diagnóze, konzultujte ju s inými lekármi
MODELOVÁ SITUÁCIA:
Barbora, 42-ročná, Bratislava: "Lekár ma poslal na mamograf. Po niekoľkotýždňovom čakaní mi iný lekár na bratislavských Kramároch oznámil výsledok so slovami, že je tam nádor a musí sa operovať. Zľakla som sa a konzultovala som nález aj s lekárom prsníkovej ambulancie v onkologickom ústave. Ten po konzíliách s ostatnými lekármi povedal, že je všetko v poriadku."
Ako sa zachovať:
V tomto prípade presne takto. Pacienti u nás ešte nie sú zvyknutí radiť sa o diagnóze s viacerými lekármi. Konzultovať svoj stav s viacerými lekármi je vo svete bežná prax, na Slovensku zatiaľ ojedinelý jav. "Ak ide o závažnú diagnózu, pacient by nemal mať zábrany konzultovať ju aj s iným lekárom. Malo by to byť bežné. Sama som mala viacero pacientov, ktorí sa so mnou prišli poradiť," hovorí lekárka z prsníkovej ambulancie v Bratislave. Zvlášť to platí, ak ide o fatálnu diagnózu. Zvykať by si na to mali aj sami lekári. U ľudí však stále pretrváva obava, že sa lekári urazia, alebo sa im nebodaj pomstia, ak si vyžiadajú dokumentáciu a zájdu s ňou za iným lekárom.
V mnohých prípadoch je to žiaľ, naozaj tak. Ak sa lekár nahnevá, je to známka jeho nedostatočnej profesionality, nadmernej samoľúbosti, nezrelosti a iných nedobrých vlastností. Vtedy nezostáva nič iné len hľadať iného lekára.
Keď vás lekár vystavuje ponižujúcim situáciám
MODELOVÁ SITUÁCIA:
Hana, Trnava (z internetovej diskusie SME):
"Moja priateľka má skúsenosti s doktorom v trnavskej nemocnici. Na jej gynekologické vyšetrenie priviedol 30 medikov a päť z nich ju 'vyšetrovalo', kým pán doktor sa rozplýval a hlasno vysvetľoval, o čo ide. Po polhodine, ktorú tam ležala s roztiahnutými nohami, ju nakoniec prepustili zo svojich spárov. Celú noc preplakala od bolesti a poníženia, nakoniec podpísala reverz a z nemocnice odišla."
Ako sa zachovať:
Daniel Jankech z Martina, autor dvoch kníh na túto tému, ktorý sa touto problematikou zaoberá už osem rokov, po nepríjemnej skúsenosti svojej manželky radí: "Máte právo odmietnuť. Na pohľad sa zdá, že ide o banálny okrajový problém. Bagatelizujú ho najmä lekári. Ja to nazývam gynekologické znásilnenie. Trochu si za to môžu aj samotné poškodené pacientky, pretože o tom, čo im lekári urobili, v traume a zahanbení mlčia. Napriek stupídnemu nátlaku a porušeniu zákonov a elementárnej ľudskosti sa občas nájdu pacientky, ktoré dokážu hrubému nátlaku lekárov čeliť. Spoznal som vo svojom pátraní tri prípady, keď pacientka vyšetrovanie pred celou fakultou odmietla. Jednou z nich bola aj moja manželka." (uj)