
FOTO – ARCHÍV
Vďaka technike však pranie nie je takou nočnou morou ako v časoch starých mám. Práčky si s ľahkosťou poradia so svojou úlohou bez nášho prispenia, ak nepočítame vloženie a vybranie bielizne, nastavenie programu a rozvešanie. Až po vysušení sa začnú zväčšovať kôpky, ktoré si pýtajú klasickú ručnú manipuláciu.
Žehlenie ostalo jednou z tých domácich prác, ktorej sa pre nezáživnosť a často aj namáhavosť vyhýbame, kým sa dá. Táto stále sa opakujúca činnosť môže byť nielen namáhavá, ale aj škodiaca zdraviu. Pri dlhodobo nesprávnom spôsobe žehlenia a používaní zastaraného náradia trpia kĺby, chrbtica, preťažujeme dolné končatiny s cievnym systémom. Takto sa stáva žehlenie, ktorému sa vyhneme len tak, že prácu urobí niekto iný, nepríjemným strašiakom.
Kvalitná doska vyrieši problém
V mnohých domácnostiach kladú veľký dôraz na výber kvalitných spotrebičov – pomocníkov. Pred kúpou chladničky, práčky, televízora a iných sa už zákazníci neunáhľujú a poradia sa s odborníkmi. Žehliaca doska je zaznávanou popoluškou a domácnosti „zdobia“ archaické kusy, ktoré pamätajú časy, keď sa žehličky ohrievali na peci. Na žehlenie mnohí používajú stôl pokrytý dekou, často sa rozhodnutie zdôvodňuje nedostatkom miesta. Takto škodíme zdraviu a postupne, ale rýchlejšie ničíme aj bielizeň.
Súčasné kvalitné žehliace dosky bývajú označované za „nesmrteľné“. Sú zväčša celokovové v kombinácii hliníka a nehrdzavejúcej ocele s plastovými doplnkami. Namiesto drevenej žehliacej plochy majú kovový odľahčený rošt potiahnutý paropriepustným návlekom s teflónovým povrchom. Táto najdôležitejšia zmena zabráni jednak prepáleniu dosky, najmä však predlžuje životnosť žehlenej bielizne. Prepúšťanie pary potrebnej na vyhladenie vysušeného tkaniva je dôležité rovnako, ako povrch odolávajúci aj vyšším teplotám.
Dôležitá je variabilnosť nastavenia
Ďalšou podstatnou zmenou uľahčujúcou žehlenie a znižujúcou námahu pri ňom je možnosť viacnásobného nastavenia výšky pracovnej plochy. Pri žehlení menšieho množstva pracujeme zväčša postojačky, dosku nastavíme vyššie, aby sme sa nezohýbali. Pri „veľkom“ žehlení je výhodnejšie pracovať posediačky, aj keď mnohí oponujú, že sa tak nedá pracovať kvalitne. Vtedy dosku znižujeme v závislosti od toho, ako vysoko sedíme. Nedvíhame pri práci ruky a zároveň nepracujeme zohnutí. Vystretý chrbát, rozloženie hmotnosti tela na viac oporných bodov, teda nielen na nohy, ale aj zadok a chrbticu s oporou, voľne spustené ruky odstránia nástup únavy alebo až bolesti.
Preto je vhodné doplniť pomôcky na žehlenie aj vyššou skladacou stoličkou. Má tiež polohovateľnú sedačku v niekoľkých výškach, čo si prispôsobíme vlastnej výške. Použitie nie je vlastne klasickým sedením, ale postojom s odľahčením nôh čiastočným posedom s podopretou chrbticou v krížovej časti. Stoličku napokon využijeme v domácnosti aj pri príprave jedál či v domácej dielni. Vyššie sedenie umožňuje lepšie manipulovanie rukami, ako keď sedíme na stoličke. Teda je výhodnejšie aj pri žehlení. Po použití stoličku zasunieme zloženú, tak nebude prekážať.
Využime ďalšie zlepšenia
Kvalitné žehliace dosky majú aj ďalšie vylepšenia. Okrem veľmi dôležitých nárokov na stabilitu je praktický aj odkladací rošt pod doskou a bezpečný držiak žehličky. Koľko úrazov a popálenín sa prihodilo práve pri tejto činnosti. Niektoré zostavy majú dokonca aj držiak šnúry žehličky a vlastnú elektrickú zásuvku so šnúrou. Takto sa zväčší dosah umiestnenia dosky v miestnosti.
Žehliace dosky so šírkou približne 150 centimetrov umožnia vyhladiť aj väčšie kusy bez skladania, rozlične tvarovaný koniec zľahčuje vyžehlenie rozličných odevov. Súčasťou súpravy býva aj rukávnik. Poťah dosky môžeme neskôr aj meniť. Investícia do častej a často aj namáhavej činnosti okolo troch tisíc korún za kvalitnú dosku a sklopnú sedačku sa vráti pomerne rýchlo. V spríjemnení práce a odstránení námahy. Čo na takúto zmenu povie zdravie o niekoľko rokov, je jasné už dnes.
(ľš)