Poznáte to? Pálenie alebo dráždenie v oku, tlak a napätie v očiach, únava zraku, namáhavé žmurkanie, svetloplachosť, začervenanie očí, pocit sucha či cudzieho telesa v oku. Ak vás tieto pocity trápia, nie je vylúčené, že trpíte syndrómom suchého oka, teda poruchou kvality či kvantity slzného filmu.
Približne každý piaty človek má v priebehu života pocity alebo prejavy suchého oka, spôsobené narušením tvorby slzného filmu a sĺz, ich nesprávnym rozložením na povrchu oka alebo ich nedostatočnou kvalitou.
Syndróm suchého oka dnes postihuje takmer 20 percent populácie. Ochorenie trápi viac ženy ako mužov a najviac postihnutou skupinou (až 30 percent) sú ženy v období klimaktéria.
Slzy spájajú oko s atmosférou
Ľudské slzy sú produkované slznými žliazkami a spolu s pomocnými orgánmi oka tvoria nevyhnutnú súčasť nášho zrakového systému. Slzný film vytvára tenkú vrstvičku na povrchu očí. Znižuje trecie sily a zabezpečuje tak rýchly a spoľahlivý pohyb oka, zmýva očný povrch a tým ochraňuje rohovku pred vysychaním, traumou alebo infekciou, obsahuje biologicky aktívne molekuly. Prísun kyslíka a jeho rozptýlenie do rohovky zabezpečujú najmä slzy. Slzný film poskytuje dokonale hladké optické prepojenie medzi okom a atmosférou.
Suché oko má až tretina pacientov
Poruchy tvorby alebo kvality slzného filmu môžu mať pôvod v ochorení slzných žliaz a slzných kanálikov alebo ich zapríčiňujú iné faktory prostredia či organizmu. Možno ich odstrániť alebo aspoň zmierniť substitučnou terapiou pomocou umelých sĺz v kombinácii s drobným chirurgickým zákrokom. Syndróm suchého oka sa často zamieňa s alergickým alebo infekčným zápalom spojiviek. Skúsenosti z očných ambulancií dokazujú, že až tretina pacientov, ktorých pôvodne liečili antibiotikami alebo antialergikami, má jednoducho syndróm suchého oka. Netreba zabúdať i na skutočnosť, že k zníženiu kvantity a kvality produkcie slzného filmu často dochádza aj po dlhodobom užívaní očných prípravkov iných terapeutických skupín. (ea)