
Dekoratívne zelené tulipány. FOTO - ARCHÍV AUTORA
V októbri je najvyšší čas na prípravné práce s cibuľovitými kvetinami, ktoré by mali koncom decembra, prípadne v januári priniesť výsledky v podobe pekných bytových kvetov. Predpokladom úspešného rýchlenia, dlhého a bohatého kvitnutia sú zdravé a veľké cibule, prípadne hľuzy.
Zemina, do ktorej sadíme cibule na rýchlenie, musí byť v starej sile. Najvhodnejší je kompost obohatený hrubozrnným pieskom. Na „prilepšenie“ nie sú vhodné nerozložené organické látky, maštaľný hnoj ani nezrelý kompost. Koľko výživných látok je v každej dobre vyvinutej cibuľke, najlepšie dokazuje rýchlenie v špeciálnych sklenených nádobách bez akejkoľvek zeme, len v čistej vodnej kultúre.
Hrot vysadených cibúľ má trochu vyčnievať zo zeme a zemina nesmie vyplniť kvetináč až po horný okraj. Cibule po vysadení výdatne polejeme, potom ich prikryjeme kvetináčom alebo vrecúškom z tvrdého papiera. Kvetináč s cibuľami možno zapustiť aj v záhrade a v takom prípade je vhodné nad ním navrstviť piesok, prípadne prikryť ho lístím, aby sa dal i v čase mrazov ľahko vybrať zo zeme. Keď chceme mať kvitnúce rastliny už na Vianoce, postavíme kvetináč s cibuľami na chladnejšie miesto s rovnomernou teplotou. Prechod z chladnej miestnosti alebo zo záhrady do bytu musí byť postupný, nie rýchly. Teplotu stupňujeme na 25 °C. Pri rýchlení tulipánov túto hranicu nikdy nesmieme prekročiť.
Z tulipánov sa na rýchlenie hodia len skoré sorty. Keď cibuľky pekne zakorenia – koncom novembra, začiatkom decembra – premiestnime črep do teplejšej miestnosti (10-15 °C). V tom čase je výhon dlhý asi 5 cm. Rastlinu nechávame stále v tme, aby sa byľ s kvetom normálne vyvinula, a keď dosiahne výšku asi 10 cm, odložíme prikrývku a stupňujeme teplotu maximálne na 25 °C.
Narcissus tazetta je najvhodnejší druh na rýchlenie z narcisov. Na rozdiel od ostatných cibuľovitých rastlín nedržíme ich v tme, lebo by sa nadmerne vyťahovali a neudržali by rovnováhu. Sadíme ich vždy viac. Štartovacia teplota by sa mala pohybovať okolo 10 °C. Keď sa korene a kvetný puk dostatočne vyvinuli, stupňujeme teplotu na približne 18 °C. Narcissus tazetta neznáša zimy, je u nás vyslovene izbovou rastlinou, keď ho po odkvitnutí vysadíme von, má tendenciu zmrznúť.
Šafran a hyacinty pestujeme podobne ako tulipány. Obľúbené je rýchlenie hyacintov v sklenených nádobách, v tzv. karafách. Dôležité je z času na čas vymeniť vodu, ktorej hladina sa nikdy nesmie dotknúť cibule!
Aby sa kvety čo najdlhšie udržali svieže, po úplnom rozkvitnutí postavíme črepník na chladnejšie miesto. Dĺžka kvitnutia dekoratívneho kvetu je v podstate priamo úmerná nízkej teplote, v ktorej sa nachádza. Odkvitnuté rastliny necháme postupne zaschnúť a v jeseni ich môžeme znovu sadiť na záhon, kde po 2-3 rokoch začnú zase pekne kvitnúť. (mm)