Okuliare dnes nosí každé piate dieťa a prognózy naznačujú, že to bude ešte horšie. Krátkozrakosť dokáže tiež poriadne načrieť do rodinného rozpočtu, tam kde je krátkozraká celá rodina, stojí tento zdravotný handicap každý rok niekoľko tisíc.
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Okuliare dnes potrebuje každý tretí Slovák. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vo vyspelých krajinách sveta až vyše 20 percent detí musí nosiť okuliare, z dospelých každý tretí či štvrtý. Problémy so zrakom stále rastú a na ich objasnenie treba vynaložiť miliardy. Je to problém každej civilizovanej krajiny, s ktorým veľa nenarobíme. Zatiaľ vyhadzujeme každoročne milióny na okuliare a šošovky, aby sme vôbec videli. Zdá sa, že ešte aj dlho budeme, lebo zázračná pilulka proti krátkozrakosti či ďalekozrakosti je v nedohľadne.
Krátkozrakí sú aj prezidenti
Optička Petra Šimková si všimla, že prezident Rudolf Schuster okuliare mení skoro každého pol roka, vďačným zákazníkom každej očnej optiky je aj český prezident Václav Klaus. Ten pred časom zamenil hrôzostrašné okuliare za viacero špičkových kvalitných typov.
Ostrý zrak je však čoraz drahší špás pre bežnú rodinu, najmä tam, kde sú krátkozrakí všetci. Ceny okuliarov sa pohybujú od niekoľkých stoviek za obyčajné okuliare na poukaz až do niekoľkých desiatok tisíc za špeciálne a luxusné okuliare.
Lacné pultové okuliare nekupujte
V poslednom čase si optici všímajú, že mnoho dôchodcov, ale nájdu sa aj solventní podnikatelia, kupujú tzv. pultové hotové okuliare za dve stovky. Rada odborníkov z oblasti optických pomôcok však znie jednoznačne: Ak si nechcete poškodiť zrak, nekupujte si hotové pultové okuliare.
Medzi najjednoduchšie pomôcky, ktoré upravujú očné chyby, patria okuliare, kontaktné šošovky, laserová operácia alebo aj cvičenie očnej jogy. Každá z týchto metód má svoje pre aj proti. Ľudia ešte stále dávajú prednosť okuliarom pred kontaktnými šošovkami, ktoré sú finančne najnáročnejšie, mnohí však už uvažujú, či by nebola lacnejším riešením operácia laserom.
Ako sa rozhodnúť? Vyplatí sa radšej kupovať okuliare, kontaktné šošovky alebo si dať zrak opraviť laserom? Na inom mieste vám prinášame krátky prehľad výhod, nevýhod jednotlivých metód a ich cien.
Mýty a pravdy o našich očiach
Mýtus č. 1
Počítače, televízia, dlhé čítanie poškodzujú oči
Nie je to pravda.
Tieto činnosti nie sú pre zdravé oči nebezpečné. Potvrdili to aj niektoré veľké štúdie. Môžu spôsobiť zvýšené bolesti hlavy, únavu očí, pálenie či rezanie očí, nespôsobujú však ich poškodenie. Platí tiež, že deťom a ľuďom s viacerými dioptriami sa oči skôr unavia.
Mýtus č. 2
Čítanie pod perinou, slabé svetlo ničia zrak
Nie je to pravda.
Čítanie pri zlom svetle ani čítanie z veľmi blízkej vzdialenosti zrak podľa lekárov nepoškodzuje. Oči sa však skôr unavia a začervenajú. Ak však pracujeme alebo dlhodobo žijeme v miestnosti, kde nie je prístup k dennému svetlu, oslabuje sa náš imunitný systém.
Mýtus č. 3
Písanie domácich úloh nosom spôsobuje krátkozrakosť u detí
Nie je to pravda.
Písanie zblízka škodí skôr chrbtici, môže to však byť jeden z príznakov, že dieťa je krátkozraké a treba ho dať vyšetriť u očného lekára.
Mýtus č. 4
Umelé svetlo škodí nášmu zraku
Nie je to pravda.
Nepreukázalo sa, že by umelé svetlo zle pôsobilo na zrak. Umelé svetlo je rovnaké elektromagnetické žiarenie ako denné svetlo. O zlom svetle obyčajne hovoríme vtedy, keď nás oslňuje veľký kontrast jasov. Moderné svetelné zdroje síce nemajú úplné farebné spektrum, ale to zraku vôbec nevadí. Horšie vníma, horšie vidí, ale že by spôsobovalo choroby, to sa ešte nedokázalo.
Mýtus č. 5
Pozeranie na zelenú trávu zlepšuje zrak
Nie je to pravda.
Upokojí to myseľ, zlepší psychiku, ale očiam je to úplne jedno.
Mýtus č. 6
Očiam pomáha mrkva
Je to pravda.
Očiam prospieva strava bohatá na vitamíny A, C, E a zinok, obsahuje ich mrkva, papája, broskyne, žltý melón.
Mýtus č. 7
Očiam škodí silné ultrafialové žiarenie
Je to pravda.
Okrem toho ich silno poškodzuje aj fajčenie, nečistota a cukrovka. (uj)
Ako správne čítať
1. Pred čítaním i počas čítania doprajme očiam oddych. Neunavujme oči pri chorobe čítaním v posteli.
2. Posaďme sa vzpriamene. Knihu držme šikmo naklonenú asi 30 cm trochu pod úrovňou očí.
3. Nezabúdajme na dostatočné osvetlenie - najlepšie je denné svetlo.
4. Osvetlená má byť celá miestnosť, nielen malý priestor knihy.
5. Pri umelom osvetlení sa odporúča vysoká stolná lampa so 150-wattovou žiarovkou.
6. Nesnažme sa čítať rýchlo, doprajme si prestávky. Stred sietnice nestačí zabrať veľkú plochu, stráca sa centrálne nastavenie. Občas čítajme cez štrbinu oka (1-2 stránky).
7. Sledujte bielu plochu pod riadkom.
8. Vyvarujte sa upreného, kŕčovitého pohľadu, častejšie žmurkajte.
9. Trénujte si slabšie oko.
10. Preostrujte: blízke - vzdialené predmety v miestnosti, aj cez okno.
Aké okuliare nosia známe osobnosti, sú in, svedčia im?
(hodnotí očná optička Petra Šimková)
Komu okuliare pristanú?
Imidž zmenil politik Sergej Kozlík, ktorý nepekné rámy vymenil za špičkovo zvolené drahé rámy, ktoré mu sedia. Takú istú značku nosí aj predseda parlamentu Pavol Hrušovský, ktorý používa dvoje okuliarov. Milan Lasica zmenil rámy okuliarov a vyzerá v nich veľmi dobre.
Kto by mal zmeniť tvar okuliarov?
Neurológ Pavol Traubner by rozhodne mal zmeniť celé okuliare.
Aj Vašo Patejdl, ktorý roky nosil veľké okuliare jedného tvaru, pred štyrmi rokmi prešiel na iné. No už by sa mu zišla zmena. Miro Žbirka nosil vždy veľké okuliare a pred dvoma rokmi prešiel na menší rám. Vrátil sa však k pôvodnému tvaru. Ten by možno viac sedel na slnečné okuliare než na dioptrie. Bez nich to však nie je on! Humoristke Elene Vacvalovej, myslím, viac pristali pôvodné rámy, ktoré podchytávali šošovku len zospodu. Plastový rámik, čo má teraz by mohol mať možno inú farbu.
Aké okuliare nosia známe osobnosti, sú in, svedčia im?
Prezident mení okuliare každý rok
Imidž českej speváčky Nade Urbánkovej roky stojí na obrovských rámoch dioptrických okuliarov. Na to, aby sa do nich dala vycentrovať šošovka, potrebujú optici objednať špeciálne sklá s väčším priemerom. Keby si však dala menšie okuliare, nik by ju nespoznal.
Prezident Rudolf Schuster okuliare mení skoro každého pol roka. Má viacero druhov: na tenis, do spoločnosti, na čítanie a všetky majú veľmi podobný tvar.
Vďačným zákazníkom každej očnej optiky by bol český prezident Václav Klaus. Ten pred časom zamenil hrôzostrašné okuliare za viacero špičkových kvalitných typov. (dv)