Levoča 6. marca (TASR) - Zvládnuť život v tme pomáha nevidiacim s tvorivým talentom arterapia, ktorú prezentuje prostredníctvom prác dvojice nevidiacich autoriek výstava v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči. Otvorili ju v závere tohto týždňa a potrvá do 19. marca. Keramikárka Soňa Zelisková z Dubnice nad Váhom a sochárka Mariana Janošíková z Michaloviec, ktoré prišli o zrak prišli v dospelosti a postupne sa naučili zvládnuť život v tme, na nej dokumentujú, čo všetko sa dá vytvoriť z hliny.
Od pondelka 8. marca sa môže zoznámiť s tvorbou úspešných autoriek aj široká verejnosť. Výstava je prístupná v pracovných dňoch od 8.00 do 15.30 hodiny. Nájdu na nej úžitkovú keramiku Zeliskovej i sochy Janošíkovej, v ktorej tvorbe dominuje žena. Diela sú doplnené krátkym textom, osobným vyznaním autorky, ktorá má na svojom konte viacero ocenení na národnej i medzinárodnej úrovni. Napríklad z celoslovenskej abilympiády v roku 1999 v Bratislave si odniesla prvé miesto v modelovaní z hliny a o rok neskôr na V. svetovej abilympiáde v Prahe za sochu Matka Zem obsadila striebornú priečku. Vysvetlila, že abilympiáda je obdobou olympiády, ale namiesto športových výkonov porota hodnotí zručnosť a tvorivosť zdravotne postihnutých účastníkov.
Ako povedala pre TASR Zelisková svetlo do jej života vniesla rakúska výtvarníčka Regina, ktorá jej do rúk vložila hrudu hliny. Do tajov arterapie a práce na hrnčiarskom kruhu ju zasvätila akademická sochárka Jaroslava Šicková. Pod jej vedením absolvovala štúdium arterapie aj nevidiaca sochárka M. Janošíková.
Tí, ktorí vnímajú ich diela očami, tvrdia, že do tvorby vkladajú obidve autorky predovšetkým srdce. Presvedčili o tom aj pri otvorení výstavy, ktorú spojili s dvojdňovou tvorivou dielňou. Tvarovať hlinu a vyskúšať hrnčiarsky kruh umožnili nevidiacim a slabozrakým deťom z internátnej Základnej školy v Levoči i rovnako postihnutým žiakom tamojšieho učilišťa.