Zástancovia prirodzených metód plánovania rodičovstva často napádajú hormonálnu antikoncepciu a niekedy zveličujú jej zdravotné riziká. Zástancovia hormonálnej antikoncepcie, niekedy aj komerčne motivovaní, jej nevýhody banalizujú, nazývajú ju vatikánskou ruletou a niekedy uvádzaju nepresné informácie.
Existencia mnohých spôsobov antikoncepcie dokazuje, že žiadny z nich nespĺňa všetky požiadavky úplne. Medzi spôsoby regulácie počatia neprávom odsúvané do úzadia patrí prirodzené plánovanie rodičovstva.
"Táto téma je dosť poznačená rôznymi emocionálnymi predsudkami a zbytočnou kontroverznosťou. Preto považujem za dôležité písať o plánovaní rodičovstva čo najobjektívnejšie, a nechať slobodne rozhodovať čitateľov," hovorí MUDr. Peter Jedlička, ktorý v súčasnosti pôsobí v Nemecku na Fyziologickom inštitúte.
V čom je podstata prirodzenej metódy
Najdôležitejšou úlohou je správne určenie doby ovulácie. Symptotermálna metóda je podľa WHO v súčasnosti najmodernejšou metódou prirodzeného spôsobu plánovania rodičovstva. Je založená na sledovaní bazálnej telesnej teploty a niektorého z príznakov plodnosti, hlienu a čípku maternice. Počas menštruačného cyklu žena zbiera tieto informácie a zároveň ich vyhodnocuje podľa pravidiel tejto metódy. Takto dokáže na vlastnom menštruačnom cykle rozlíšiť plodné a neplodné obdobie.
Podľa výsledkov štatistických štúdií o spoľahlivosti prirodzených metód plánovania rodičovstva, ktoré nedávno zverejnil odborný časopis Lancet aj iné štúdie, je zrejmé, že spoľahlivosť symptotermálnej metódy je porovnateľná so spoľahlivosťou hormonálnej antikoncepcie, od ktorej sa však líši svojou úplnou zdravotnou neškodnosťou a je lepšia než spoľahlivosť ostatných antikoncepčných metód. (uj)
(viac informácii o metódach na www.stm.szm.sk/)