Vypracovať Národný program duševného zdravia odporúča audit SZO
Bratislava 19. marca (TASR) - Vypracovať Národný program duševného zdravia je jedno z odporúčaní auditu duševného zdravia Svetovej zdravotníckej organizácie ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bratislava 19. marca (TASR) - Vypracovať Národný program duševného zdravia je jedno z odporúčaní auditu duševného zdravia Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO) v Slovenskej republike. Národný program by mal klásť najväčší dôraz na potreby detí, adolescentov a duševne chorých starých ľudí. Uviedla to pre TASR riaditeľka Kancelárie SZO SR Darina Sedláková dnes na začiatku dvojdňovej konferencie na tému Duševné zdravie 2015.
Misia zo SZO podľa Sedlákovej konštatovala, že na Slovensku sa poskytuje rad psychiatrických služieb, ale v niektorých prípadoch sú poddimenzované. Misia odporúča poskytovanie psychiatrických služieb reštrukturalizovať. Doteraz sa psychiatrická starostlivosť viac sústreďuje do inštitucionálnych zariadení, ale moderný trend hovorí o tom, že pacient by mal žiť v komunite, ktorá je mu blízka, aby sa mohol vzdelávať, ba dokonca aj pracovať. Na to je však potrebné vytvoriť špeciálne zázemie, zdôraznila Sedláková.
Z auditu vyplýva, že poskytovanie psychiatrickej starostlivosti je síce na Slovensku na vysokej európskej úrovni, ale má aj slabé miesta. Často sa kritizuje, že na Slovensku v psychiatrických liečebniach existujú sieťové postele. Sedláková konštatovala, že "Slovensko sa vie zbaviť sieťových postelí, ale vyžiada si to nový prístup a formu starostlivosti a viac kvalifikovaného personálu." Poukázala na to, že psychiatrická liečba je finančne najnáročnejšia, lebo pacienti bývajú dlhodobo hospitalizovaní. Možno vhodnejšie by bolo používať menej liekov, ale viac osobnej starostlivosti, aby bol vyvážený prístup k týmto pacientom, povedala Sedláková.
Audit realizovali experti Svetovej zdravotníckej organizácie v rámci dohody o spolupráci medzi SZO a Ministerstvom zdravotníctva SR.