BRATISLAVA 19. marca (SITA) - Odborníci predpovedajú, že depresia bude v roku 2030 globálnym ochorením s najväčším postihnutím. Na dnešnej tlačovej besede v Bratislave o tom informoval Czeslaw Czabala z Inštitútu psychiatrie a neurológie vo Varšave. Podľa jeho slov narástol v poslednom období počet porúch duševného zdravia najmä u detí a starých ľudí. "Depresia a stres vyplývajú aj z veku, zamestnaneckej pozície a sociálneho statusu," vysvetľoval Czabala a odporučil Slovensku, aby sa viac venovalo starostlivosti o duševné zdravie. Povedal to aj na základe auditu duševného zdravia na Slovensku, ktorý uskutočnili minulý rok experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
V správe o audite sa uvádza, že v roku 2001 bolo takmer sedemsto prípadov samovrážd, viac ako 2 500 pacientov sa liečilo pre užívanie návykových látok a takmer 40 tisíc ľudí bolo hospitalizovaných na psychiatrii. Úmrtnosť na samovraždy a úmyselné zranenia na Slovensku podľa odborníkov poklesla v 90. rokoch, priemer je však stále dvakrát vyšší ako v EÚ. Experti z WHO takisto skonštatovali, že na Slovensku stúpa spotreba konope a heroínu, najmä u mladistvých chlapcov.
V súčasnosti je na Slovensku 450 registrovaných klinických psychológov, ktorí spolupracujú so zdravotnými poisťovňami. Psychologické poradenské služby pre jednotlivcov, manželské páry a rodiny poskytuje 46 regionálnych a 16 vysunutých pracovísk ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vo väčších mestách. Tie pomáhajú bezplatne.