Ženy podceňujú riziko srdcového infarktu a nebezpečenstvo kardiovaskulárnych ochorení. Väčšina si myslí, že infarkt myokardu a ateroskleróza sú skôr mužské ochorenia a že najčastejšou príčinou úmrtia v ich prípade je rakovina. Tento všeobecne rozšírený názor však vonkoncom nezodpovedá pravde. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Každých 42 sekúnd zomrie niekto v Európe na infarkt. Vyzerá to, že čokoľvek urobíme, či neurobíme, je to na infarkt. A najhoršie sú pondelky.
Málo pohybu, priveľa jedla, málo sexu, priveľa fajčenia, veľa cholesterolu, málo umyté zuby, veľa stresu a sem-tam nevera škodia vraj nášmu srdcu viac, ako sme si ochotní pripustiť. Slovenskí muži nad 60 rokov dokonca vedú v celosvetovom rebríčku úmrtnosti na srdcovo-cievne ochorenia. Slovenské ženy na tom nie sú omnoho lepšie. Spolu s Maďarkami, Angličankami a Ruskami tvoria prvé priečky rebríčka medzi ženami zomierajúcimi na choroby srdca.
Tretina ľudí o tom ani nevie
Hoci vo všeobecných predstavách a televíznych seriáloch ľudia postihnutí infarktom lapajú po dychu a držia sa za hrudník, najmä ženy, starší ľudia a diabetici často prežijú bezbolestný infarkt. Asi tretina ľudí žije dokonca so srdcom postihnutým infarktom, a vôbec o tom nevedia. Podľa štatistík až 30 percent pacientov, ktorých postihne infarkt myokardu, nenavštívi lekára, a tak sa o tomto ochorení vôbec nedozvie.
"Ide o tzv. nemú ischemickú myokardiu, ktorá je zákerná práve v tom, že pacient necíti žiadne ťažkosti," hovorí profesor Zoltán Mikeš. Dokonca aj tí, čo už majú silné podozrenie na infarkt - bolesti v hrudníku vyžarujúce do ramien, krku a rúk - veľmi dlho váhajú, kým vyhľadajú lekársku pomoc. Paradoxné tiež je, že najčastejšie s infarktom otáľajú pacienti - zdravotníci. Tri pätiny z postihnutých zomierajú skôr, ako sa dostanú do nemocnice, alebo dokonca skôr, ako stihnú zavolať záchranku alebo niekoho blízkeho.
Infarkt bolí ináč ženy ako mužov
Ženy podceňujú riziko srdcového infarktu a nebezpečenstvo kardiovaskulárnych ochorení všeobecne. Väčšina žien si myslí, že infarkt myokardu a ateroskleróza sú skôr mužské ochorenia a že najčastejšou príčinou úmrtia v ich prípade je rakovina. Tento všeobecne rozšírený názor však vonkoncom nezodpovedá pravde. Ako vyplýva zo štatistických prehľadov, infarkt a ochorenia srdca sa podieľajú na úmrtí žien až 44 percentami.
Zlozvyku fajčenia prepadá čoraz viac žien, okrem toho od určitého veku odpadá prirodzená ochrana ženského organizmu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, ktorú dlhé roky spoľahlivo zabezpečuje hormón estrogén.
Alarmujúca je tiež skutočnosť, že ženy pociťujú bolesti pri infarkte inak ako muži. Zatiaľ čo u mužov je jedným z prejavov infarktu intenzívna bolesť za hrudnou kosťou, ženy pri takýchto príležitostiach pociťujú skôr bolesť v chrbtici. A tú nepovažujú za nič výnimočné.
"Malý rozdiel" medzi mužom a ženou je oveľa väčší, ako sa na prvý pohľad zdá, tvrdia vedci z Institute of Medicine vo Washingtone. Ich obsiahla správa Sex matters, podala nedávno prehľad o rozdieloch medzi mužom a ženou v oblasti praktickej medicíny, ale aj biológie a farmakológie.
Americkí odborníci napríklad zistili, že ženy sú pri infarkte ošetrené horšie, ako rovnako postihnutí muži. Do nemocnice sa v tomto prípade dostávajú o 13 minút neskôr a takisto neskôr sa im začínajú podávať účinné lieky. V menšej miere sa im tiež predpisujú moderné prostriedky, slúžiace na prevenciu pred infarktom.Tieto skutočnosti spôsobujú, že na infarkt myokardu umiera v celosvetovom meradle údajne viac žien ako mužov.