Niektorí lekári to vedia zhrnúť stručne. Jarná únava a jarné depresie. Sú to dôsledky nedostatku slnka, vitamínov a kyslíka.
Malátnosť a ospalosť, ktorou na jar trpí každý druhý človek, ak nie každý, objektívne však vlastne neexistuje. Medicína oficiálne nepozná pojem jarná únava, takúto diagnózu nenájdete ani v medzinárodnej klasifikácii chorôb.
Takže na čo sa to vlastne sťažujeme?
"Ide o jav skôr subjektívny, ktorý nemôže exaktná veda ani skúmať," tvrdia lekári z Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty UK v Bratislave, ale nepopierajú, že takýto stav únavy ľudia na jar naozaj pociťujú.
Pramení však z toho, že v organizme človeka po dlhej zime dochádzajú vnútorné zásoby vitamínov z letných mesiacov. Pojem jarná únava vôbec nepoznajú obyvatelia orientálnych krajín. "Číňanov čosi podobné jarnej únave vôbec netrápi. Ich spôsob života, ovládanie tela a vôbec spôsob medicíny vznik jarného pocitu únavy ani nedovoľuje," tvrdí MUDr. Fesenko, ktorý študoval ázijskú medicínu a propaguje ju na Slovensku.
Ako sa brániť?
Zložením stravy a výberom potravín. Takto možno ovplyvniť aj našu náladu, stres či pocit únavy. Jarná únavu a depresívne nálady, ktoré na nás začiatkom jari doliehajú, najčastejšie vznikajú práve preto, lebo organizmus nemá dostatok vitamínov, minerálov a stopových prvkov.
"Aj keď jedávame dosť zeleniny i ovocia, tie obsahujú na konci zimy podstatne menej vitamínov ako čerstvé. Prijímame teda menej výživných látok, ako v čase leta a jesene," hovorí všeobecná lekárka Jana Belková. V zime navyše menej svieti slnko. Preto si náš organizmus nevytvára dostatočné množstvo vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre správnu činnosť imunitného systému.
Niekoľko mesiacov sme celé dni trávili v prehriatych bytoch. Máme vysušené sliznice horných dýchacích ciest, vírusy tak majú ľahšiu cestu do nášho organizmu. Správne zloženie stravy je naozaj vhodnou prevenciou proti jarnej únave. "Protistresová špajza" by mala byť bohatá na vitamín C a vitamíny B, ktoré sú dôležité pri premene energie v tele a zároveň pôsobia upokojujúco na nervy. Príroda nás od prvých jarných dní obdarúva bylinkami, ktoré pomáhajú čeliť jarnej únave. Mladé rastlinky obsahujú množstvo vitamínov a ďalších látok, ktoré potrebujeme.
(uj)