
KRESBA – ARCHÍV
Otázka, do akej miery zvieratá vidia, stále zaujíma človeka, ale nie je stále vyčerpávajúco zodpovedaná. Francúzski vedci na túto tému publikovali zaujímavé zistenia. Vtáky, ryby, chobotnice a plazy vidia farebne, ostatné zvieratá nerozoznávajú žiadne farby. Vidia iba v intenzívnejších odtieňoch bielej a čiernej.
Niektoré zvieratá sú krátkozraké, iné veľmi ostrozraké. Sú tiež živočíchy, ktoré môžu vidieť aj dozadu, iné majú vyvinuté binokulárne oči ako človek. Aj tie, ktoré majú zrak prispôsobený tak, aby mohli dobre vidieť aj v noci, za úplnej tmy nevidia.
Po týchto zisteniach prišli vedci k rôznym poznatkom. Červená látka napríklad býka vôbec nedráždi, len jej pohyb. Takže látka v rukách toreadora by rovnako mohla byť zelená, žltá, modrá či fialová, ale tá červená sa asi lepšie vyníma na podklade, či ju intenzívnejšie vnímajú diváci. Farbu nerozlišujú ani psy a mačky.
Zrak slonov a nosorožcov je taký slabý, že svojho súkmeňovca nevidia už vo vzdialenosti 40 metrov. Kone, levy, mačky, psy i vlky vidia oveľa lepšie ako človek, ale predsa len nie tak dobre ako vtáky. Sokol napríklad uvidí dvojkorunovú mincu aj z tisícmetrovej výšky, holub zbadá pšeničné zrnko zo vzdialenosti rovnajúcej sa dĺžke futbalového ihriska. Zajac má zrak prispôsobený tak, aby videl aj dozadu. Väčšina zvierat ožívajúcich v noci má počas dňa oči zastreté blanou, ktorá zachytáva intenzívne svetlo, ale cez ktorú matne vidia. (mm)