Heidelberg 18. októbra (TASR) - V boji proti fajčeniu sa niekoľko nemeckých škôl vydalo na dosiaľ neprebádanú cestu a začalo spolupracovať s onkologickými oddeleniami niekoľkých popredných nemeckých kliník. Žiaci škôl sa pravidelne zúčastňujú na prednáškach, spojených s vyšetrením pacientov, trpiacich na rakovinu pľúc a bezprostredným kontaktom s nimi. Pohľad na pľúca fajčiara už mnohých mládežníkov od ďalšej cigarety odradil, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt.
Vo svete začína denne s fajčením približne 90.000 mladých ľudí vo veku do 18 rokov. Prvá cigareta im síce nechutí, aby však v hanbe nezostali, siahnu po ďalšej. Na rozdiel od vábivých reklám nečaká na nich láska a dobrodružstvo, ale choroba, osamelosť a smrť. Len v Nemecku umiera každý deň na následky fajčenia 300 osôb. "Je to tak, akoby sa každý deň zrútilo jedno lietadlo s 300 pasažiermi," hovorí na úvod prednášky pre stredoškolákov Prof. Peter Drings z Kliniky pľúcnych chorôb v Heidelbergu.
Napriek tomu, že fajčenie je najčastejšou príčinou ochorení dýchacích ciest a existuje proti nemu jedna z najúčinnejších prevencií - nefajčiť - nesankcionuje tento zlozvyk ani spoločnosť, ani politici. Vedci už dávnejšie dokázali, že zo 400 chemických zlúčenín, obsiahnutých v tabaku, má 50 rakovinotvorné účinky.
V prednáškovej sieni vládne ticho. Na študentov však oveľa viac pôsobí priamy kontakt s pacientmi. Na otázku mladého chlapca, či onkologické vyšetrenia bolia, odpovedá 58-ročný muž so zhubným ochorením pľúc, ktorému zistili už aj metastázy na obličkách jednoznačne: "Dá sa to prežiť." a ihneď dodá, že strach má len z umierania.
"Človek musí cigaretový dym inhalovať približne 20 rokov, aby dostal rakovinu pľúc. Stredoškoláci, ktorí k nám chodia, sú ešte vo veku, kedy sa im 20 rokov zdá veľmi veľa. Ich čas však plynie tak isto, ako u dospelých," varuje profesor Drings.
jč dem