Viedeň 18. Októbra (TASR) - Vek, v ktorom siahajú chlapci po prvej cigarete, sa v súčasnosti stále znižuje. "Tým si možno vysvetliť aj skutočnosť, že muži podľahnú rakovine pľúc v priemere o rok skôr ako pred 20 rokmi," tvrdí v rozhovore pre dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse viedenský odborník na liečbu drogových závislostí Michael Kunze.
"Napriek tomu, že aj ženy siahajú po cigarete čoraz častejšie, vek úmrtia pacientiek, trpiacich na zhubný pľúcny nádor sa v priemere neznížil," dopĺňa Kunze.
Vo svete existuje už očkovacia látka proti závislosti na nikotíne, táto však bola zatiaľ úspešne vyskúšaná len na myšiach. Podľa názoru vedcov sa s očkovaním dospelých bude môcť začať až o niekoľko rokov.
Na rakovinu umiera v súčasnosti o 50 percent viac mužov ako žien. Jedným z dôvodov je aj skutočnosť, že muži sú voči svojmu zdraviu bezohľadnejší a preventívne prehliadky absolvujú oveľa zriedkavejšie. V tejto oblasti nie je výnimkou napríklad ani rakovina kože, tvrdí rakúsky onkológ Hubert Pehamberger.
Stávajú sa prípady, že melanóm rastie dotyčnému priamo pred očami a k lekárovi ho napokon v hodine dvanástej vyženie jeho partnerka.
Dá sa však povedať, že v porovnaní s minulosťou sa v tejto oblasti dosiahol viditeľný pokrok. Rakovinu kože sa darí rozpoznať dnes v oveľa skoršom štádiu, ako pred 10 rokmi, uzatvára rakúsky denník.