Košice 18. októbra (TASR) - Vo veterinárskej i lekárskej praxi sa v posledných rokoch čoraz častejšie možno stretnúť s ochoreniami, ktoré majú charakter prírodne ohniskových nákaz a ktorých prenášačmi na ľudí a zvieratá sú kliešte.
Kliešťami prenášané infekčné choroby a iné zoonózy sú témou dvojdňovej konferencie, ktorá sa v piatok začne v Košiciach. Jej cieľom je zvyšovať poznanie o našom najznámejšom a najobávanejšom krv cicajúcom parazitovi. Ako na dnešnom stretnutí s novinármi uviedol predseda organizačného výboru konferencie MVDr. Branislav Peťko, konferencia so 44 odbornými príspevkami má prispieť k zlepšeniu diagnostiky, terapie a prevencie kliešťami prenášaných nákaz. Zároveň bude odpočtom desiatich rokov výskumného úsilia a výsledkov veterinárnych a zdravotných pracovísk v SR, ČR a Poľsku. Vo svete je známych asi 300 druhov kliešťov, na Slovensku 5, ktoré môžu spôsobiť rôzne ochorenia.
Medzi najznámejšie a najrozšírenejšie ochorenia prenášané kliešťami patrí vírusový zápal mozgu - kliešťová encefalitída (KE) a lymská borelióza (LB). Výskyt LB sa na Slovensku blíži k tisíc prípadom ročne. Vzhľadom na diagnostiku, ktorá ešte nie je celkom jasná, odborníci predpokladajú, že bude vyšší. Rovnako v poslednom období, vzhľadom na zvyšujúci sa chov kôz a oviec, možno očakávať zvýšený výskyt KE, na ktorý ročne v SR ochorie asi 100 ľudí. Okrem toho sa na Slovensku opätovne objavila babezióza (krvomočenie) a na aktuálnosti naberajú aj ďalšie nové infekčné choroby. Na porovnanie v Českej republike ročne registrujú 3 800 až 4 000 osôb, ktoré ochorejú na LB, v Poľsku je to podobné ako u nás a v Rakúsku sa toto ochorenie objavuje v prepočte na 100 000 osôb niekoľkonásobne častejšie ako u v SR.