
Možné vzory kobercových intarzií

Aj keď jednofarebné podlahoviny dávajú vyniknúť ostatným predmetom v miestnosti, nemusíme sa obávať ani výraznejších vzorov a farebných kombinácií. Oživia interiér a v niektorých frekventovaných častiach bytu, napríklad na chodbe a v detskej izbe, aj „schovajú“ drobné smietky. Kombinácie geometrických tvarov si jednoduchým spôsobom urobíme aj sami.
Náklady na zlacnené zvyšky kobercov a lepidlo nie sú veľké. Navyše radosť z vydareného výsledku nás bude hriať pri každom pohľade. Takáto podlahová krytina je mäkká, teplá a pestrá, ľahko sa udržuje, a v prípade poškodenia diel jednoducho vymeníme. To môžeme urobiť, aj keď chceme zmeniť farebnú harmóniu výmenou niekoľkých dielov.
Vyrezávanými intarziami rozčleníme dlážku na menšie časti, môžeme opticky rozšíriť úzky priestor, predĺžiť krátky. Koberce nám zakryjú poškodenie podkladu, fľaky a podobné nedostatky. Napokon rovnaký spôsob môžeme použiť aj pri výrobe tvrdej podlahy, len namiesto kúskov kobercov použijeme laminátové dosky narezané na časti.
Materiál
Budeme potrebovať orezávací nôž s lichobežníkovou čepeľou, kovové pravítko na rezanie, zúbkovanú špachtľu na nanášanie lepidla. Ako materiál je najlepšia kobercová krytina, ktorá sa dá rezať všetkými smermi alebo kobercové dlaždice. Časti intarzie by mali mať podobnú kvalitu. Ako podklad je vhodný cementový poter či drevené podlahy. Nemali by na ňom byť zvyšky starých kobercov, lepidla a priehlbiny.
Postup
Najjednoduchšie je pokryť celú plochu krytinou a miesto s intarziou vyrezať. Pri určení miesta intarzie treba zohľadniť umiestnenie nábytku. Vzor si môžeme preniesť aj štvorčekovým papierom zväčšený z malého náčrtku. Koberce režeme pomocou priloženého kovového pravítka, koncové body označíme špendlíkmi. Presnosť pri rezaní netreba zdôrazňovať. Narezané diely porozkladáme a necháme 24 hodín ležať.
Pred lepením priložíme diely k sebe, ak by nám vznikla niekde medzera, musíme diel nanovo vyrezať. Každý diel natierame zospodu disperzným lepidlom a zasadzujeme jednotlivo do celku. Krúživými pohybmi ich postupne pritláčame. Lepiť začíname z rohu a pokračujeme v uhlopriečke šikmo, aby sme postupne mohli vykompenzovať menšie nedostatky novovyrezanými kusmi.
Ak robíme krivkový vzor pozostávajúci z oválnych línií, vyrežeme naraz aj dekoratívny diel, aj podkladovú časť. Podľa možnosti režeme bez prerušenia. Po vybratí odrezanej časti na podklad rozotrieme lepidlo a vložíme intarziu, ktorú krúžením pritlačíme.
ĽUBOMÍR ŠIMNA
(podľa publikácie Nápady do bytu, IKAR)