
SNÍMKA – PB
Keď začnú koncom zimy intenzívnejšie hriať slnečné lúče, cítia to najmä stromy s tmavou kôrou na južne orientovanej strane. Stále však hrozí výrazné striedanie teplôt aj hlboko pod bodom mrazu a stromy by sa mohli poškodiť. Je preto dobré najmä staršie a silnejšie kmene natrieť bielou farbou, ktorá odráža prílišné teplo.
Keď je bezvetrie a nemrzne, je dobré postriekať aj kvetné puky drobného ovocia roztokom vápenného mlieka. Odradí to vtáctvo od vyďobávania kvetných púčikov, ktoré ich v tomto čase priťahujú ako lákavé spestrenie jedálneho lístka. Mali by sme stihnúť predjarný postrek, pretože neskôr na jar nám nezvýši čas pri siatí a sadení. Letné postreky v malých záhradách sa ani nedajú robiť, keďže vtedy stále niečo dozrieva a postupne zberáme úrodu. Mali by sme robiť aj prísny rez tvarovaných ovocných drevín, stienok a vretien. Práve teraz je najvhodnejšie odbobie na presadenie mladých orechov.
Vinič a víno
V dobrom počasí je čas aj na strihanie viniča skracovaním jednoročných a dvojročných výhonkov a odstraňovaním výhonkov zo starého dreva. Aj o výsledok nášho vlaňajšieho úsilia vo vinohrade sa musíme postarať. Vysírené vína sťahujeme do vyčistených dezinfikovaných demižónov. V horšom počasí opravíme poškodené drôtené vedenie viniča. Révu prihnojíme prvou dávkou dusíkatého hnojiva do ryhy medzi riadkami a tú potom zahrnieme.
Zelenina v záhrade
Skontrolujeme aj odložené cibuľoviny. V krajšom počasí už môžeme aj začiatkom marca kypriť pôdu. Ošetríme záhony jahôd, ktorým odstránime suché a poškodené listy a prihnojíme ich kvalitným kompostom alebo špeciálnym priemyselným hnojivom. Po oschnutí záhonov a preteplení v priebehu marca pripravíme na voľný výsev šalát, redkvičku, petržlen, mrkvu, pripravíme sa na výsadbu cibule a jarného cesnaku.
Okrasná záhradka
Keď zíde sneh, zhrabeme staré lístie a odložíme ho na kompost, kde ho prekryjeme dvadsaťcentimetrovou vrstvou hliny. Jemný preosiaty kompost rozhodíme na trávnik. Prezrieme a vyčistíme aj skalku, niektoré rastlinky v nej sa už začínajú prebúdzať a snežienky už zdobia záhradky. Začiatkom marca už začínajú kvitnúť poniklece, tulipány, primule. Pred odhrnutím prihnojíme aj ruže, okrasné kry a ihličnany. Teraz ich môžeme preriediť a omladiť.
Aj keď býva marec chladný a v nevyrovnanom počasí sa často strieda dážď so snehom, dlhodobo býva chudobný na zrážky. Preto musíme poriadne poliať náročnejšie rastliny, kvety aj skalku. V prebúdzajúcom sa vegetačnom období potrebujú rastliny veľa vlahy, ktorú prichádzajúce teplé dni ešte viac vysušia. A zima bez snehu zásoby vlahy neurobila. (ľš)