Tento pokus bol testom fungovania medicínskeho systému POPS pre transplantácie orgánov. Podobné pokusy s obličkami a zvieracími orgánmi sa tiež skončili úspešne.
"Vďaka tejto technológii sa môžu orgány vybrať z tela bez toho, že by prestali fungovať," povedal Robert Kormos, riaditeľ programu transplantácií na Pittsburghskej univerzite. Lekári tak budú mať viac času doviezť do nemocnice čakateľov na transplantáciu.
Na testovanie sa použilo srdce mozgovo mŕtveho pacienta, do ktorého sa zaviedla okysličená krv a elektrolyty. Demonštračný orgán však nebol určený na transplantáciu.
Toto leto uskutočnili podobný pokus s obličkou na univerzite v Chicagu. Jej fyziologickú funkciu sa podarilo udržať asi 24 hodín. Systém POPS sa teraz testuje vo viacerých amerických nemocniciach. Predstavitelia firmy TransMedics veria, že POPS sa dostane na trh koncom roku 2002.
V USA v súčasnosti čaká na transplantáciu 78.000 pacientov. Asi 50.000 potrebuje transplantovať obličku a 4000 srdce. Pre nedostatok darcovských orgánov zomrie každý rok asi 6000 ľudí.
Orgány na transplantáciu sa bežne uchovávajú v chlade v špeciálnych roztokoch. Tento spôsob skladovania je časovo obmedzený a závisí od konkrétneho orgánu. Srdce je po odobratí darcovi a bez prísunu krvi vhodné na transplantáciu len asi šesť hodín.