Salzburg 22. októbra (TASR) - Život na vidieku chráni pred astmou, sennou nádchou a ďalšími alergickými ochoreniami. Tento pozitívny vplyv na imunitný systém sa najviac prejavuje v prvom roku života. Potvrdzuje to štúdia lekárov z detskej nemocnice v Salzburgu, ktorá vyšla v britskom vedeckom časopise The Lancet.
Štúdia zhromažďuje údaje o 812 deťoch vo veku šesť až 13 rokov z vidieckych oblastí Rakúska, Nemecka a Švajčiarska. Rodičia 319 detí pracujú v rezorte poľnohospodárstva.
Deti, ktoré v prvom roku života pili mlieko priamo od domácich zvierat a najmenej päť rokov chodili často do maštalí, boli najlepšie chránené pred astmou, sennou nádchou a neurodermitídou.
Tento efekt sa ešte umocnil, keď matka počas tehotenstva pracovala v poľnohospodárskom podniku. Ak deti začali žiť na vidieku až po dovŕšení jedného roku, účinnosť ochrany pred alergickými ochoreniami bola výrazne nižšia.
"Tieto výsledky nám pomôžu lepšie pochopiť príčiny astmy a iných alergických ochorení a vyvinúť protiopatrenia," povedal hlavný autor štúdie Josef Riedler.
Lekári zatiaľ nevedia s určitosťou vysvetliť pozitívny vplyv vidieka na zdravie detí. Je však dokázané, že na statkoch sa do ľudského organizmu dostávajú dýchaním a potravou veľké množstvá rôznych, väčšinou neškodných baktérií, ktoré stimulujú imunitný systém. Mikróby, s ktorými sa dieťa dostane do kontaktu v prvom roku života, majú pravdepodobne určitý vplyv na jeho náchylnosť na alergické ochorenia.