Lisabon 22. októbra (TASR) - Vakcíny posilňujúce imunitný systém človeka by jedného dňa mohli zabrániť najmenej jednému z desiatich prípadov rakoviny, oznámili dnes nemeckí vedci.
Vírusy spolu s fajčením, zlými stravovacími návykmi a nebezpečným ultrafialovým žiarením stoja za najzhubnejšími formami rakoviny. Čiastočne spôsobujú najmä rakovinu pečene, kŕčka maternice, leukémiu a lymfómy.
Profesor Harald zur Hausen z nemeckého Centra pre výskum rakoviny so sídlom v Heidelbergu na európskej konferencii ECCO 11 venovanej zhubnej chorobe vyhlásil, že vakcíny proti vírusom spájaným s rakovinou môžu byť efektívnou zbraňou proti tejto komplexnej a smrteľnej chorobe.
"V súčasnosti registrujeme na celom svete desať miliónov prípadov rakoviny ročne. V budúcnosti by vakcíny mohli pred rakovinou ročne ochrániť 1,25 milióna ľudí," povedal profesor.
Podľa jeho slov vakcína proti sexuálne prenosnému ľudskému papilómovému vírusu (HPV), ktorý zapríčiňuje až 95 percent prípadov rakoviny kŕčka maternice, priniesla pri testoch na ľuďoch povzbudivé výsledky. "Telo ju veľmi dobre toleruje, je vysoko imunogénna a produkuje protilátky, ktoré majú dlhotrvajúci účinok," povedal.
Vedci zaujímajú k rakovine kŕčka maternice, jednému z najčastejšie sa vyskytujúcich typov rakoviny, ktorý ročne postihuje pol milióna žien na celom svete, dva rôzne postoje. Prvá skupina presadzuje vakcínu, ktorá sa už preukázala ako úspešná. Vakcína obsahuje časti vonkajšieho obalu vírusu a častice podobné vírusu (VLP), ktoré oklamú imunitný systém. Ten sa cíti napadnutý a začne odpovedať tvorbou protilátok. Druhý typ vakcíny tiež využíva na vyburcovanie tvorby obranných látok VLP, avšak iným spôsobom.
"Ak zdokonalíme vakcínu tak, že ju budeme môcť aplikovať globálne, mohli by sme zabrániť potenciálne rizikovým infekciám HPV a tým asi 300.000 prípadom rakoviny kŕčka maternice ročne," uzavrel zur Hausen.
Účinnosť vakcíny proti hepatitíde typu B, ktorá sa spája s rakovinou pečene, už dokázali na Taiwane. Zur Hausen teraz pracuje na vakcíne proti hepatitíde typu C, čo je oveľa zložitejšia úloha a možno aj nerealizovateľná.
Vedci tiež pracujú na vakcíne proti Epstein-Barrovmu vírusu, ktorý je spájaný s niektorými typmi lymfómov.