SME

Oko umelca maľuje na každom kroku

Výtvarníci majú dar pracovať s farbou v „inom svete“. Maľovať obraz a zariaďovať domácnosť sú kvalitatívne rozdielne činnosti. Ale predsa: ako je to u nich s farbami v bežnom živote?

JAROSLAV BELIŠ, výtvarník: „Prvý dojem, ktorý vo mne vyvoláva čierna farba, je vážnosť. Čierno-biele prostredie vo mne vzbudzuje pocit väzenstva, z ktorého ako keby bolo nemožné uniknúť. Z čiernobielej fotky na mňa sála smútok. Je to fádna kombinácia a chýba mi v nej aspoň trocha inej farby. Mám rád zoskupenie farieb, keď spolu ladia harmonicky, spektrálne a v jemnom pastelovom nádychu. Aj na obrazoch, aj v priestore, ktorý ma obklopuje.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BETA HRIADELOVÁ, fotografka: „Čiernu milujem a čierne je – až na pár výnimiek– všetko moje oblečenie (keď si náhodou kúpim niečo svetlejšie, som na seba o chvíľu naštvaná). Navyše pre fotografa je to veľmi praktické – ak náhodou neodhadnem spoločenskú úroveň nejakej akcie a prídem nevhodne oblečená, čierna to vždy istí. A keď už sme pri fotení, čiernobiele fotky sú jednoducho najsilnejšie a väčšina veľkých fotografov robí na black & white. Keďže mám malý byt, čierna v ňom (s výnimkou šatníka) úplne absentuje. Okrem toho na mňa v interiéri pôsobí príliš kancelársky. Bielej je tam viac, mám rada minimalistické, jasné a čisté priestory.“

SkryťVypnúť reklamu

JURAJ KADAŠI (ZeD) – webdizajnér, výtvarník: „Čierna farba je základom môjho vizuálneho myslenia. Kto chce, môže si povedať, že nosím nad všetkým smútok. Myslím si, že ľudské oko je veľmi nedokonalé. Stačí, keď si uvedomíme, že ak sa zmiešajú tri základné farby – žltá, modrá, červená, vznikne vždy len čierna. Zároveň ju však možno vnímať v miliónoch odtieňov, predstavuje široké spektrum farieb. Samozrejme, keď maľujem, zatúžim občas priradiť k čiernej aj inú farbu, napríklad modrú, bielu alebo červenú ako doplnok. Podobne to vidno aj v mojom byte. Kreslá sú z bieleho dreva v kombinácii s modrým plátnom, nábytok čiernomodrý. Donedávna som mal na čierno natretú aj kuchynskú linku, a dokonca aj jednu zo stien. Bola to taká obrovská brána „niekam“. Čiernu považujem za farbu tohto sveta, stala sa modernou nielen navonok, ale odráža podľa mňa aj vnútro človeka. Pre mňa ostáva stále najdokonalejšou, preto to vyjadrujem aj svojím oblečením. Mimochodom, stačí, keď zavriem oči a predstavím si písmeno „Č“. Určite viem, že to nie je červená.“

SkryťVypnúť reklamu

ANDREA JANTOŠKOVÁ, výtvarníčka, Praha: „Tieto farby-nefarby skoro nepoužívam, aspoň sa snažím obmedziť ich pôsobisko na čo najmenšiu plochu. Najmä od tehotenstva nemôžem čiernu vystáť, a čím ďalej, tým viac oceňujem farby, ktoré sa k sebe dajú napasovať, alebo k sebe nejdú do tej miery, až je to zaujímavé. Snáď jedine v slnečnom staršom dome niekde v Provence by som ocenila čierno-biele malé kachličky niekde na chodbe, ale museli by tam byť aspoň modré steny a veľa kvetov. Samozrejme, biela je pekná v kúpeľni, ale zasa nie samotná, aspoň s malými zelenými či drevenými drobnosťami. Momentálne som taký zástanca impresionizmu – ten tiež vytlačil čiernu mimo ostatných farieb.“

IVAN CSUDAI, výtvarník: „Kombináciu čiernej a bielej farby vnímam ako veľmi vyhranenú formu chápania okolitého prostredia a predpokladal by som ju u ľudí, ktorí disponujú abstraktným myslením. Samozrejme, tento výklad sa dá vysvetliť rôzne. Nepredstavujem si pod ním farebný „mišmaš“ v čiernobielom, pre mňa znamená „byť nerušený“. Pracujem doma, a tieto farby ustupujú od môjho materiálu, dávajú mu vyniknúť. Veci a farby vyslovene redukujem. Biele steny sú pre mňa akýmsi záchranným mechanizmom. Na druhej strane – vytváram si prostredie aj spolužitím s predmetmi. Keď je predmet niečím charakteristický, radím ho vedľa iného a občas sa pritom zahrám. Pohodu si však nevytváram cez farby a veci, ktoré by ma obklopovali zvonka. Stabilnejšia je tá vnútorná, pretože môže fungovať aj „na ľade“. Na základe nej si určujem koncepciu bývania. Čiernu aj bielu farbu mám rád. Narábam s nimi vedome, vytváram nimi priestory.“

SkryťVypnúť reklamu

(ea)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 186
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 477
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 223
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 155
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 819
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 774
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 001
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu