
Potkan je nebezpečný prenosom infekcií.
Kým myši zväčša robia škodu na krmive, potkany a krysy sa okrem tejto potravy nerozpakujú pustiť aj do mladej hydiny, prípadne králikov a pochutiť si aj na vajciach. Tým, že nahryznú viac potravy, než skonzumujú, znehodnotia až päťnásobne viac krmiva.
Prevencia predátormi
Hlodavce majú veľkú schopnosť rozmnožovať sa, preto hneď, ako sa objavia, treba proti nim intenzívne zasiahnuť. Podľa uváženia volíme na ich ničenie biologickú, mechanickú, prípadne chemickú cestu.
Časy, keď sa na biologický boj s hlodavcami využívali živočíšne druhy, sú už za nami. Boli to drobné šelmičky z čeľade tchorovitých, ktoré sa dali skrotiť. Dnes sa môžeme spoliehať na usilovnú mačku. Na väčšie hlodavce si však trúfne len statnejší kocúr, aj ten riskuje zranenie.
Úlohu lovca si dobre zastane vycvičený pes alebo všeobecne teriérové plemená. Traduje sa, že aj perličky svojím nepríjemným škrekotom odpudzujú hlodavce.
Tradične užitočné pasce
Do pascí rôzneho typu od malých, až po železné čeľuste, ktoré zvyčajne pracujú na princípe návnad, sa tiež chytí veľa hlodavcov. Najznámejší je klepec, ktorý menšieho hlodavca usmrtí silnou pružinou. Iné zariadenia pracujú na základe v strede uchytenej, vycentrovanej dosky. Na jednej strane, kde je návnada, je aj nádoba, do ktorej hlodavec vlastnou váhou prepadne, keď sa vyberie za maškrtou. Doska sa pod jeho hmotnosťou preváži.
Často sa používajú aj zariadenia, do ktorých môže zviera vliezť za rozvoniavajúcou pochúťkou, ale von už nedokáže vyjsť. Tieto zariadenia majú nevýhodu, že hlodavce musíme potom ničiť my. Návnady treba občas vymeniť a musia byť vždy chutnejšie ako dosažiteľné krmivo v okolí.
Elektronickí pomocníci
Ako bezproblémové, avšak diskutabilné, lebo neničí hlodavce, je elektronické zariadenie na ich odpudzovanie v určitom okruhu. Vydáva pre človeka nepočuteľný zvuk, ktorý je pre určité druhy zvierat veľmi nepríjemný, a preto sa v jeho dosahu nezdržujú.
V posledných rokoch sa na trhu objavilo lepidlo, ktoré treba použiť na trasách pohybu škodcov. Nehumánna je pomalá smrť hlodavca a skutočnosť, že si môže vážne poškodiť zdravie aj mačka, ktorá si úsilím odlepiť sa strhne srsť aj kožu.
Najúčinnejšia je chémia
Najúčinnejšia je likvidácia hlodavcov chemickými prostriedkami. Otrávené návnady sa zakladajú v miestach predpokladaného výskytu hlodavcov ako prevencia. Na trhu je niekoľko veľmi účinných otravných látok na báze rodenticídov alebo fosfitu zinočnatého, prípadne chlorphcinonu.
Pri ich použití musíme dôsledne dodržiavať návod. Nielen pre bezpečnosť práce s nimi, ale aj v spôsobe ich použitia, aby sa k nim nedostali malé deti, prípadne domáce či hospodárske zvieratá.
(mm)