Banská Bystrica 27. októbra (TASR) - Dnešné Valné zhromaždenie Asociácie súkromných lekárov SR (VZ ASL) v Banskej Bystrici rozhodlo nepokračovať v ohlásených protestných akciách, čo znamená, že súkromní lekári od 12. novembra svoje ambulancie nezatvoria.
ASL vyslovila nespokojnosť s prístupom ministra zdravotníctva a celého rezortu pri vypracovaní návrhov na Cenové opatrenie a všeobecne pri realizácii programového vyhlásenia vlády na podporu ambulantného sektoru.
ASL podá podnet generálnemu prokurátorovi, aby podal návrh na Ústavný súd SR na vyslovenie nesúladu predmetných ustanovení zákona o štátnom rozpočte s článkom 20 odst. 1 v spojení s článkom 13. odst. 3 a článkom 12 odst. 2 Ústavy SR. Spomínané ústavné články pojednávajú o rovnakom zákonnom obsahu a ochrane vlastníctva, o základných právach a slobodách, v ktorých nemožno nikoho zo žiadnych príčin znevýhodňovať a o zákonných obmedzeniach, ktoré musia platiť rovnako pre všetkých.
Ako konštatovali členovia asociácie na valnom zhromaždení (VZ), celá hra o návrhu cenového opatrenia sa chýli ku koncu, keď rezort a zdravotné poisťovne dosiahli svoje. Nový cenový výmer stále nie je a nebude ani od 1. novembra.
"Žiadali sme o reálne ceny, ktoré potrebujú súkromní lekári na zabezpečenie riadnej prevádzky svojich ambulancií," zdôraznil na stretnutí s novinármi prezident ASL SR Ladislav Pásztor. V tejto súvislosti prezentoval necitlivosť štátnej správy aj zdravotných poisťovní voči potrebám pacientov. "Napriek tomu, že tieto inštitúcie majú plné ústa záujmu o občanov, boli ochotní riskovať aj prípadné 9-dňové zatvorenie ambulancií súkromných lekárov. Je už isté, že najdôležitejším nástrojom sa odteraz pre nás stáva kalkulačka," dodal. Priznal, že ASL zrejme zle odhadla svoje možnosti, no napriek tomu nechce zaťahovať do sporu pacientov a škodiť im. Naopak súkromní lekári sa usilujú poskytovať kvalitnú zdravotnícku starostlivosť čo však bez peňazí, ako uviedol prezident ASL SR, nemožno.
V uznesení VZ ASL odporúča svojim členom uplatniť aktívne riadenie štruktúry poistencov podľa pravidiel finančného manažmentu. "Vzhľadom na to, že aj posledné návrhy nás vlastne tlačia k tomu, aby sme znižovali náklady na lieky, aby sme boli trestaní za to, že vôbec nejaké lieky predpisujeme, poradili sme našim členom, aby menili štruktúru svojich poistencov tak ako podnikatelia. To znamená, aby správne rozdelili portfólio svojich rizikových poistencov do jednotlivých zdravotných poisťovní," uviedol Pásztor.
Zo záverov dnešného VZ ASL tiež vyplýva, že ak bude pokračovať doterajšia tendencia cenotvorby, asociácia bude uplatňovať s inými obchodnými subjektmi postup na zrýchlenie úhrady pohľadávok za zdravotnícke služby a zabezpečí účinné vymáhanie na podobnom princípe ako uplatňujú v súčasnosti lekárnici.
*nv som