Vo vyspelých krajinách existujú desiatky laboratórií spánku, ktoré sa zaoberajú diagnostikovaním a liečbou porúch spánku. V USA vypukol boom spánkovej medicíny v 80. rokoch. Spoločnosť bola šokovaná výskumom vedcov, ktorí vykalkulovali finančné straty spojené s poruchami spánku na 80 miliárd dolárov ročne.
Na Slovensku začali vznikať len nedávno. Prečo je také dôležité skúmať nespavosť či nadmernú spavosť? Poruchy spánku môžu mať vážne a dlhodobé následky na krvný tlak, ochorenia srdca, rakovinu, choroby žalúdka a tráviaceho traktu. Spôsobujú aj depresie. V dôsledku nedostatočného odpočinku sa u permanentne unavených ľudí zvyšuje aj riziko pracovných úrazov a dopravných nehôd.
V spánkovom laboratóriu sa robia testy aj na dennú bdelosť. Pacient si ľahne, napoja ho na prístroje a sledujú, ako rýchlo do dvadsiatich minút zaspí a do akého hlbokého spánku upadne. Na spánok sa ukladá niekoľkokrát po dvojhodinových intervaloch. Norma by mala byť nad 10 minút. Skúsenosti lekárov sú, že väčšina vodičov zaspí už po piatich minútach.
To často spôsobuje, že im hrozí mikrospánok na každej križovatke, ak je červená.
Vyšetrujú tu aj deti s nočnými desmi, ak si s nimi detský neurológ nedokáže dať rady, alebo keď treba zistiť, či nejde náhodou o epilepsiu.
Na Slovensku pôsobia spánkové laboratóriá v Bratislave, Martine a v Košiciach. (uj)