Existujú rôzne druhy solárií, bunky pokožky sú však schopné prijať bez poškodenia iba isté množstvo ultrafialového žiarenia. FOTO SME - PAVOL MAJER a ARCHÍV
Sú soláriá naozaj bezpečné? Dermatológovia pred nimi skôr varujú
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Patríte medzi pravidelných fanúšikov solárií po celú zimu, alebo práve uvažujete, či pred letom využijete lákavé chytanie bronzu v jednom z ich nespočetnej ponuky?
Ak váhate, možno vám padnú vhod názory odborníkov na kožu, ktorí umelé opaľovanie nepovažujú za zdravé, niektorí pred soláriami doslova varujú.
Bunky pokožky sú schopné prijať bez poškodenia iba isté množstvo ultrafialového žia- renia. Ľudská pokožka má navyše jednu zvláštnosť - geniálnu pamäť. Pamätá si všetko, čo za celý život prijala a všetko spočítava.
Riziko vzniku rakoviny kože totiž narastá aj vtedy, keď sa človek nespáli.
Tí, ktorí soláriá prevádzkujú, tvrdia, že sa ich netreba obávať, ak sa využívajú s rozumom. Približne 50 ožarovaní za rok považujú niektorí lekári ešte za neškodné. Telo si vraj v nich vytvára vlastnú kožnú ochranu pred slnkom a pripravuje pokožku na leto. Na rozdiel od prirodzeného opaľovania sa totiž dá ožarovanie v soláriu dávkovať presne a individuálne.
Kožná lekárka MUDr. Alena Vidová nesúhlasí:
"Je ťažké odhadnúť frekvenciu opaľovania v soláriu, ktorá by bola bezpečná. Každé slnečné žiarenie, ak s ním zle gazdujeme, má na na náš organizmus nepriaznivé účinky. V nerozumných dávkach si môžeme vážne uškodiť. Kombináciu opaľovania na slnku a v soláriu v žiadnom prípade neodporúčam."
Dermatologička Alena Kováčiková radí:
"Ak sa vyberieme do solária, mali by sme triezvo zvážiť ponuku kozmetického salónu či fitneska a nepodľahnúť reklame, rôznym akciám a zľavám. Ak sa slníte v soláriu, mali by ste si vždy dožičiť pauzu jeden až tri dni medzi jednotlivými návštevami."
MUDr. Milena Osuská je ešte ráznejšia. Nepovažuje za rozumné vystavovať sa solárnemu žiareniu, ba ako lekárka je kategoricky proti. (uj)
Ako si v soláriu neuškodiť?
v žiadnom prípade nekombinujte opaľovanie na slnku so soláriom neabsolvujte viac ako jeden slnečný kúpeľ denne medzi opaľovaniami v soláriách by mala byť pauza aspoň 24 hodín desať procedúr za mesiac vašej pokožke úplne stačí sledujte, aby ste "neprešvihli" čas opaľovania odporúčaný pre váš typ pokožky používajte solárnu kozmetiku, ošetrí hnedú kožu, ale sfarbenie dlhšie vydrží Soláriu by sa mali vyhýbať
ľudia so svetlou pokožkou, modrými očami, ryšavými vlasmi ľudia s množstvom pieh a materských znamienok pacienti s kožnými chorobami, s rozšírenými cievkami na tvári (rosacea), pacienti užívajúci antibiotiká alebo lieky, ktoré môžu zvýšiť citlivosť na slnečné žiarenie ľudia, ktorí mali už opakovane spálenú pokožku ľudia, u ktorých sa v rodine vyskytla rakovina kože. deti, ale aj dospievajúce slečny, solárium akné nelieči!