Ostrá paprika je totiž veľmi užitočná pre naše zdravie. Vedci zistili, že paprika zabíja okolo 75 percent všetkých mikróbov.
"Je to tým, že paprika obsahuje kapsaicín - prírodné antibiotikum. Potláča rozmnožovanie baktérií, zabraňuje tvorbe trombov, rozširuje cievy, znižuje bolesť pri zápaloch a stimuluje v organizme produkciu hormónov šťastia - endorfínov," hovorí MUDr. Igor Bukovský.
Môže vzniknúť závislosť na štipľavú papriku?
"Hladina adrenalínu naozaj môže vyskočiť aj pri takých na pohľad nevinných záľubách, ako je jedenie pikantných jedál. Bolo totiž zistené, že aj zo štipľavej papriky človek prežíva istú stresovú reakciu. Ľudia, ktorí uletia do extrému v požívaní čili, tabaska či pimenta, prežívajú podobné vnútorné reakcie ako tí, ktorí pestujú adrenalínové športy. Neškodia síce organizmu tak, určite však nie je vhodné dávky stále zvyšovať."
Paprika pomáha aj schudnúť
Kanadskí vedci zistili, že štipľavá posilňuje pocit sýtosti. Dobrovoľníci, ktorí si štedro posýpali stravu ostrou paprikou, nepotrebovali dlhšie jesť a spaľovali dvakrát viac energie. Špecialisti to vysvetľujú tým, že červená paprika zrýchľuje látkovú premenu o 27 percent.
Antioxidanty v paprike zabraňujú aj vzniku rakovinových buniek a znižujú hladinu cholesterolu v krvi. V plodoch papriky je totiž veľa karoténu a vitamínu C, kália, vápnika, fosforu, zinku a mangánu.
Paprika proti nádche
Pri prechladnutí či nádche si môžete pripraviť nápoj z čili papriky. Vezmite kúsok papričky veľký ako necht a zavarte ho v pohári mlieka. Potom papričku vyberte a mlieko večer vypite.
Pri nádche je dobré pred spánkom nasypať do ponožiek trochu štipľavej červenej papriky, čo výborne zohreje nohy. Tak sa liečili ešte americkí kovboji. Ak vás začína zmáhať angína, rozmiešajte v pohári teplej vody pol čajovej lyžičky čerstvo zomletého čierneho korenia a vypláchnite si tým hrdlo.
(uj)