Bratislava 26. apríla (TASR) - Na Slovensku trpí schizofréniou, ktorá postihuje nielen rozklad duše, ale aj mozgu, odhadom približne 50 000 ľudí. Liečených je pritom len polovica z nich. Pre postihnutého choroba znamená životný zlom, osobitne u osoby vo veku od 15 do 30 rokov. Často má chronický priebeh s následkom trvalej invalidity a zníženia kvality života, vysvetlil dnes pred novinármi psychiater Peter Korcsog z Rimavskej Soboty.
Len liečba zabezpečí nielen chorému, ale aj jeho príbuzným inú kvalitu života. Jedna tretina pacientov trpiacich týmto ochorením podľa neho spolupracuje s lekárom pri liečbe, jedna tretia len čiastočne a zvyšok liečbu celkom odmieta. Pre rodinu choroba predstavuje stres, neistotu, utrpenie ba až krízu a pre spoločnosť vysoké náklady na liečbu, práceneschopnosť a invalidizáciu i sociálne problémy.
Psychiater Alojz Rakús upozornil, že na slovenský farmaceutický trh sa od 1. mája dostane nový výrobok na liečbu schizofrénie s účinnou látkou risperidón. Je významný v tom, že lekár má istotu, že sa pacient lieči, a to zvlášť u tých pacientov, ktorí nespolupracujú s lekárom pri liečbe. Podáva sa injekčne do svalu každé dva týždne.
Prvýkrát sa v Európe objavil vlani v Nemecku, Švajčiarsku Veľkej Británii a Rakúsku. Slovensko bude po ČR druhou krajinou z postsocialistických štátov, kde bude liek na trhu. Pretože ide o drahý liek, bude sa po dohode psychiatrov a revíznych lekárov zo zdravotných poisťovní podávať bezplatne tým, ktorí pri liečbe nespolupracujú s lekárom.
Schizofrénia sa ľudovo nazýva rakovina duše. Ochorenie sprevádzajú halucinácie, bludy, poruchy správania sa, depresívne stavy a bezradnosť. Je liečiteľné, u niektorých chorých aj vyliečiteľné. Osoby, u ktorých sa vyskytla len jedna epizóda príznakov ochorenia, môžu po dvoch rokoch s liečbou skončiť. Osoby, ktoré mali dve epizódy príznakov, sa musia liečiť doživotne.