Mníchov 31. októbra (TASR) - Po nedávnom škandále s Lipobayom - liekom na zníženie cholesterolu - a s úmrtiami, ktoré jeho užívanie spôsobilo, sa chystalo nemecké spolkové ministerstvo zdravotníctva siahnuť po ráznych opatreniach a začalo prípravné práce na zavedenie liekového elektronického pasu na ochranu pacienta, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeustche Zeitung.
Snahy ministerstva sa však stali traumou pre príslušné miesta poverené ochranou dát. Viacerí politici vládnucej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) už upozornili na to, že táto elektronická vymoženosť pacientovi nepomôže, skôr ho zneistí. Existuje taktiež možnosť, že najmä v súčasnosti sa môžu k údajom na pase dostať osoby, ktoré by ich mohli zneužiť napríklad pri teroristických útokoch.
Celá záležitosť však skrýva v sebe aj iný problém, o ktorom sa veľmi nehovorí. Problémy s predpisovaním liekov nevyrieši nijaký liekový pas. Skutočnosť je taká, že lekári často vedľajšie účinky liekov prehliadnu, prípadne im nevenujú pozornosť, alebo jednoducho o nich nevedia.
Na lekárskych fakultách sa pri príprave medikov venuje problematike liekov len nepatrná pozornosť a aj lekárom s dlhoročnou praxou robí problémy prehrýzť sa cez "pilulkovú" džungľu.
Nezávislé a odborne fundované informácie výrobcov liekov, získané na základe serióznych klinických výskumov, sú taktiež skôr výnimkou ako pravidlom. Veľa štúdií o "zaručených" účinkoch liekov, ktorých vydávanie sponzorujú farmaceutické koncerny, nemá ani hodnotu papiera, na ktorom sú vytlačené.
Odstrániť tieto nedostatky je úlohou štátnych orgánov - okrem iných aj spolkového ministerstva zdravotníctva. Je to však dlhodobá záležitosť a realizátorom sľubuje skôr problémy a nepríjemnosti ako slávnostné fanfáry, uzatvára nemecký denník.