Bratislava 3. mája (TASR) - Cieľom projektu Astma bez astmy, ktorý je súčasťou Svetového dňa astmy, je upozorniť na to, že ak bude mať pacient svoje ochorenie úplne pod kontrolou, môže žiť bez akýchkoľvek jej príznakov.
Svetový deň, ktorý tento rok pripadá na 4. mája, vyhlásila Globálna iniciatíva proti astme GINA. Jej cieľom je zvýšiť povedomie o tomto ochorení. Úplnú kontrolu astmy pritom môže dosiahnuť takmer každý druhý pacient.
"Svetový deň astmy je príležitosťou, keď môžeme spolu s GINA bojovať za presadenie globálnych smerníc, ktoré vedú k úplnej kontrole astmy. K dispozícii je kvalitná protizápalová liečba v kombinácii s liekmi rozširujúcimi priedušky, ale pacienti nevedia, ako dosiahnuť kontrolu nad svojim ochorením. Často sa spoliehajú na krátkodobú a rýchlu pomoc. Až po opakovaných príznakoch si nasadzujú lieky. Snaha o úplnú kontrolu môže výrazne znížiť bremeno, ktoré so sebou tieto príznaky prinášajú," povedal imunológ Martin Hrubiško.
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO) trpí astmou približne 5 percent populácie. Znamená to, že pre jedného z dvadsiatich pacientov nie je zdravé dýchanie prirodzené. Nerovný boj s astmou ročne prehrá a na jej následky zomrie približne 180 tisíc ľudí na svete.
Na Slovensku sa podľa odborníkov podceňuje toto ochorenie. O tom svedčí fakt, že tretina pacientov o svojom ochorení stále netuší.
Priedušková astma je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest. Prejavuje sa záchvatmi prevažne suchého, dráždivého kašľa, pocitom dychovej tiesne a počuteľným dýchaním ako je piskot, chripenie a podobne.