Materské znamienko nad hornou perou modelky Cindy Crawfordovej bolo svojho času najostrejšie sledovaným znamienkom. Niektorí dermatológovia sa dokonca preli, či si ho má dať vyrezať alebo nie.
Koľkokrát ste sa už spálili? Možno si už nepamätáte, ale vaša koža si to pamätá. ILUSTRAČNÉ FOTO - PAVOL FUNTÁL
Podľa dermatológa MUDr. Petra Lipovského môžeme s mnohými sexi znamienkami krásy naozaj bez problémov prežiť celý život. Treba však vedieť, že aj nevinný malinký fliačik s rozmermi trikrát tri milimetre sa môže vplyvom mechanického dráždenia, napríklad šatstvom, alebo slnečného žiarenia zmeniť na zabijaka menom melanóm.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
"Je to najagresívnejšia forma rakoviny kože, ktorá dokáže človeka zabiť v priebehu niekoľkých rokov. Keď sa melanóm zachytí neskoro, ťažko sa lieči. Veľmi rýchlo metastázuje najmä do mozgu, pľúc, pečene, ako aj do kože, a osud človeka je spečatený. Liečba je veľmi komplikovaná a neúnosne drahá," hovorí dermatovenerológ doc. MUDr. Vladimír Hegyi, PhD.
Počet nádorov kože pribúda
Od roku 1996 stúpa na Slovensku počet pacientov, ktorí ochoreli na melanóm. U mužov o 15 percent, u žien až o 30 percent. Ženy sú postihnuté viac, nikto nevie vysvetliť, prečo. V poslednom období však zachytávame v ordináciách aj čoraz viac mladých ľudí s melanómom," hovorí dermatovenerológ. Je dokonca presvedčený, že po Slovensku chodí veľa ľudí, ktorí majú problém melanómu ešte len pred sebou. Príčiny? Nadmerné opaľovanie a nevšímavosť k svojmu telu. "Mnohí cestujú za slnkom počas celého roka a ešte sa dobrovoľne vystavujú v soláriách ultrafialovému žiareniu. Nedávame koži šancu vydýchnuť si. Koľkokrát ste sa už spálili? Možno si už nepamätáte, ale vaša koža si to pamätá. Pripomenie sa vám o päť, desať, dvadsať rokov. Už jedno až tri spálenia najmä v detstve nesú so sebou veľké riziko vzniku melanómu," pripomína MUDr. Hegyi, ktorý pracuje denne v ambulancii pre deti do 18 rokov.
12 minút zachráni váš život
Dermatológovia na celom svete varujú - chráňme si svoju kožu. Je naozaj v ohrození. Bežné štatistiky udávajú, že na stotisíc obyvateľov má asi 12 ľudí melanóm. "Po skríningovej akcii na vyhľadávanie rizikových znamienok naši európski kolegovia v Taliansku zistili, že v populácii je ich ešte 32-násobne viac," hovorí MUDr. Hegyi.
"Ja považujem melanóm za ekvivalent karcinómu prsníka. Tak ako si žena raz mesačne preventívne vyšetruje prsníky, mal by si každý človek raz za tri mesiace prezrieť kožu na celom tele. Kožu na chrbte si môžete prezrieť pomocou druhého zrkadla," radí MUDr. Hegyi. Vybratie jedného rizikového znamienka trvá asi 12 minút a môže vám zachrániť život.
Päť vecí, ktoré si máte všímať na znamienku
Asymetria: čo je úplne okrúhle, je len zriedkakedy zhubné, pozor na asymetrické tvary, zubaté okraje
o o o
Ohraničenie: čo je neostro ohraničené, je podozrivé
o o o
Farba: čierne sfarbenie či výskyt viacerých farieb súčasne je podozrivý
o o o
Priemer: znamienko, ktoré je väčšie ako pol centimetra alebo ktoré sa zväčšuje, je podozrivé
o o o
Povrch: ak má znamienko hrboľatý povrch, je tiež podozrivé
Všímajte si aj pocity svrbenia či pichanie v jeho okolí. Pri najmenšom podozrení treba zájsť k dermatológovi. Majte na mysli, že v prognóze ochorenia hrá veľkú úlohu čas.
Čo nás to stojí
* pozorovanie znamienka - 0 SK
* vybratie znamienka na odporúčanie lekára - 0 Sk
* vybratie znamienka v súkromnom zariadení - od 1000 Sk a viac
* liečba pokročilého melanómu - 1,2 mil. Sk ročne