FOTO SME - PAVOL MAJER
Čo máme urobiť, ak si objavíme podozrivé znamienko?
"Vyšetrenie patrí do kompetencie odborného lekára. Dermatológ vám môže znamienko vyšetriť priamo na koži pomocou špeciálneho prístroja, dermatoskopu, ktorý znamienko niekoľkonásobne zväčší a ukáže prípadné skryté nerovnosti rozloženia pigmentu, prípadne známky aktivity rastu.
Na základe tohto vyšetrenia lekár môže určiť diagnózu a stanoví ďalší postup, napríklad jeho vybratie."
Kto znamienko potom vyreže?
"Dermatológ by mal určiť, aké je to znamienko a ako ho treba vybrať. Ak zistí, že je to nezhubný kožný novotvar, chirurg ho môže bez obáv odstrániť. Ak však ide o podozrenie na nádorové bujnenie, odporučí dermatológ vyrezať znamienko aj s príslušným bezpečnostným lemom, čiže zdravou kožou, ktorá ho obrubuje. Pri malígnom melanóme treba nechať lem dvoj- až trojcentimetrový a operácia sa robí v celkovej anestézii."
Môžeme si dať znamienka odstrániť aj laserom?
"Znamienka sa zásadne odstraňujú chirurgicky. Nikdy nie laserom! Laser nepreniká dostatočne do hĺbky, a tak hrozí, že sa znamienko neodstráni celé. Navyše pri takomto ošetrení laser znamienko zničí a potom ho už nemožno poslať na dôležité histologické vyšetrenie, pri ktorom sa vylúči nádorové ochorenie kože."
Ani keď je znamienko na tvári a môže zostať jazva?
"Nie, laser zásadne odmietame. Akékoľvek farebné zmeny na koži a materské znamienka sa nesmú riešiť laserom. Napriek tomu, že máme dermatoskop a vynikajúce skúsenosti, sme schopní odhadnúť povahu znamienka, existujú znamienka, pri ktorých si nikdy nemôžeme byť stopercentne istí. Absolútnu istotu, či nejde napríklad o malígny melanóm, poskytne jedine histologické vyšetrenie. Pri ošetrení laserom névus vlastne spálite, nieto potom čo poslať na histológiu." (uj)