Je to mýtus. Povera, že znamienok sa netreba dotýkať, lebo sa zvrhnú a začnú bujnieť, je podľa dermatovenerológov nezmysel. Každé znamienko je potenciálne nebezpečné, ale ak ho chirurg vyberie tak, že z neho nič nezostane, nebezpečenstvo už nehrozí. Ak sa však preukáže, že už tam je nádor, ďalšia liečba závisí od toho, v akom je štádiu a či vytvoril metastázy. Čím skôr sa to zistí, tým má pacient väčšiu nádej na uzdravenie.
2. Všetky znamienka sú nebezpečné
Hociktoré zo znamienok sa najmä vplyvom dnešnej ozónovej diery, nadmerného slnenia alebo návštev solária môže zvrhnúť na život ohrozujúci rakovinový nádor. Netreba podceniť znamienka na miestach, kde ich neustále dráždime, napríklad pod golierom, na páse, na chodidlách či pod podprsenkou.
3. Starším ľuďom sa bunky nemnožia tak rýchlo ako mladým
To je ďalší mýtus. Na veku vôbec nezáleží, iba na tom, akú má pacient genetickú výbavu a koľko slnečného UV žiarenia počas života absorboval. Nebezpečné je najmä prudké spálenie kože, prípadne poranenie znamienka.
4. Len vyčnievajúce znamienka sú nebezpečné
Omyl. Všetci si myslia, že znamienka, ktoré sú v rovine kože, nie sú nebezpečné a treba sa zbaviť len tých, ktoré vyčnievajú. Vo väčšine prípadov opak je pravdou. Pri väčších, vystúpených zamienkach ide väčšinou o nezhubné záležitosti, nebezpečná môže byť práve miniatúrna trojmilimetrová nevinná bodka, ktorú si sám človek na svojej koži vôbec nevšimol.
5. Každé znamienko treba pre istotu dať von
Ani to nie je múdre.
Vo všeobecnosti platí zásada, že kým sa so znamienkom nič nedeje, nie je na exponovanom mieste a nemení sa, môžete ho nechať na pokoji. (uj)