
Celulitída sa stala pre mnohé ženy nočnou morou. Najmä pred blížiacim sa plavkovým obdobím začínajú dievčatá a ženy intenzívnejší boj proti pomarančovej koži na svojch stehnách, zadku a bruchu. Nepomáhajú ani prieskumy, podľa ktorých sa síce mužom páčia štíhle modelky, ale doma by radšej mali ženy kyprejších tvarov a nejaké tie hrbolčeky im vôbec neprekážajú.
Celulitída je nevyspytateľná. Môžu ju dostať nielen ženy kyprých tvarov, ale aj vychudnuté modelky, herečky s milardovým príjmami, ale paradoxne aj vrcholové športovkyne.
"Ani tie totiž pomarančová kôra neobchádza," tvrdí dermatovenerologička MUDr. Iveta Hasová. Až 90 percent žien podľa jej slov trpí celulitídou už pred dosiahnutím tridsiatky.
"Celulitída sa veľmi často zjednodušene radí medzi civilizačné choroby. Nie je to také jednoznačné. Je síce preukázané, že sa častejšie vyskytuje v krajinách s vysokou životnou úrovňou, kde viac jeme, ako sa pohybujeme. Napriek tomu ju môžeme nájsť aj u žien, ktoré takémuto spôsobu života vystavené neboli."
Vznik celulitídy ovplyvňuje totiž viac faktorov. Okrem nesprávneho životného štýlu sú to aj ženské hormóny, predovšetkým estrogén, ktorý okrem iného spôsobuje aj ochabnutie väziva. "Nie je tiež celkom pravda, že pomarančová koža sa dedí, dedímevšak typ postavy. Niektoré typy majú k celulitíde väčší sklon."
Ak sa rozhodnete bojovať s celulitídou, pripravte sa na to, že to nebudete mať ľahké. Boj s celulitídou bude zrejme nekonečný. Špecialisti na celulitídu síce prichádzajú stále s novými metódami, ako sa zbaviť pomarančovej kože, ale žiaden prostriedok nie je samospasiteľný. "Vždy bude treba urobiť aj niečo viac ako absolvovať masáž či zhltnúť pilulku." (uj)
Otestujte sa: Akú celulitídu máte?
Celulitída sa delí na štyri stupne:
1. stupeň:
Prvé príznaky v podobe pomarančovej kože sú viditeľné len pri kompresnom teste. Vybraný, asi ako dlaň veľký kus kože na stehne stisneme pevným tlakom prstami ruky. Na koži sa ukáže obraz podobný povrchu kôry pomaranča.
2. stupeň:
Týmto stupňom sú označované drobné nerovnosti, ktoré sa objavia najprv a najčastejšie na vnútornej strane stehien a sú viditeľné aj bez kompresného testu. Sú teda viditeľné pri napnutí svalu, sedení na tvrdej podložke alebo v ostrom bočnom svetle.
3. stupeň:
Stredná celulitída je zreteľne vidieť i vtedy, keď ležíte, nerovnosti sú dobre viditeľné za akéhokoľvek osvetlenia. Miesta napadnuté celulitídou sú väčšinou na dotyk chladnejšie.
4. stupeň:
Týmto stupňom sa označujú hrubé prejavy nerovnosti a hlavne nezvratnosť poškodenia. Rozvinutá celulitída je štádium, keď môže tkanivo stvrdnúť, pokožka je hrboľatá, často napuchnutá a napätejšia. Keď do nej štipnete, bolí.
Čo môže prispieť k celulitíde?
- zlá výživa
- málo pohybu
- fajčenie
- hormonálne výkyvy, stres, kolísanie hmotnosti
- nadmerne intenzívna masáž
- príliš tesná bielizeň (škrtí cievy)
- vysoké podpätky
- profesionálny šport
Čo v boji s celulitídou pomáha?
- pravidelný pohyb, zdravá strava
- špeciálne masáže
- nové masážne metódy pomocou prístroja
- lymfodrenážna masáž
- dodržiavanie pitného režimu
- sauna a bodypeeling
- špeciálne vyvinuté prípravky na rastlinnej báze
- krémy, sľubujúce výrazné zníženie stupňa celulitídy, pôsobia skôr povrchovo a dočasne
Čo vypustiť z jedálneho lístka?
alkohol, kofeín, cukor, umelé sladidlo, soľ, instantné polievky, vyprážané jedlá, masť, paštéty, klobásy, hranolky, koláče, tučné mäso, údené mäso alebo údené ryby, výrobky z bielej múky
Čo pridať do jedálneho lístka?
čo najviac tekutín, nesladené ovocné šťavy, zeleninové džúsy, bylinkové čaje, zeler, pažítku, žeruchu, biele hrozno a grapefruity, orechy, plody mora, nízkotučné jogurty, tvaroh, obilniny, strukoviny, potraviny bohaté na jód - morské riasy, ryby, reďkovky, chren, rajčiny, hlávkový šalát, artičoky, zemiaky, hrach, jahody, banán, cibuľu, cesnak.
Aj vitamíny chránia pokožku pred spálením
Negatívny vplyv slnečného žiarenia možno zmierniť nielen používaním vhodných opaľovacích prostriedkov, ale aj látok a vitamínov s antioxidačnými vlastnosťami:
Beta karotén
Môže pripraviť pokožku na účinky slnečného žiarenia. S užívaním beta karoténu je vhodné začať 28 dní pred plánovanou dovolenkou a intenzívnym slnením.
Koľko:
Vhodné je užívať 1 - 2 kapsuly beta karoténu 25 000 I.U. denne. Počas opaľovania je vhodné užívať 2 kapsuly denne a pokračovať s udržiavacou dávkou 1-2 kapsuly do konca letnej sezóny. Docielite tak pekné a dlhotrvajúce opálenie.
Zinok
Podporuje hojenie kože a je dôležitý pre správny účinok beta karoténu.
Koľko:
Užívajte 30 mikrogramov zinku denne. V prírodnej forme sa nachádza hojne aj v tekvicových semienkach a morských plodoch.
E vitamín
Ako účinný antioxidant pomáha chrániť organizmus pred pôsobením voľných kyslíkových radikálov, ktoré vznikajú vplyvom pôsobenia ultrafialových lúčov. Má protialergénny účinok.
Koľko:
Možno užívať preventívne 100 - 300 U.I. (m.j.) denne.
Najlepší prírodný zdroj vitamínu E: kukurica, vajcia, maslo, syry, hrach, fazuľa, obilné klíčky, avokádo, melón, kukuričný olej, olej z obilných klíčkov a sójový olej.
Zelený čaj
Vedci objavili, že pitie zeleného čaju pôsobí vďaka obsahu polyfenolov antioxidačne a má ochranný účinok pri opaľovaní.
(zdroj:www.doktorka.cz)
Lúpanie jabĺk vraj prekrvuje mozog
Ak sa cítite pod psa, vezmite nôž a začnite lúpať jablká. Podľa japonských vedcov práve táto činnosť stimuluje najrozvinutejšiu oblasť ľudského mozgu, pretože zvyšuje jej prekrvenie. Experti pri skúmaní tohto javu použili infračervenú spektroskopickú analýzu, ktorou merali zmeny prúdenia krvi do čelových lalokov mozgu u dospelých osôb. "Je to, ako keď varíte a používate hlavu namiesto toho, aby ste si jedlo jednoducho kúpili," povedal doktor Idó Samóči, ktorý výskum riadil. (r)
Ženy sú raz za mesiac krajšie ako zvyčajne
Tváre žien sú vraj pre svoje okolie najkrajšie v plodnej fáze menštruačného cyklu. Vyplýva to z vedeckého výskumu pražskej Karlovej univerzity a z britského Newcastlu.
Britskí a českí vedci mali k dispozícii vždy dva potréty fotografií 48 žien z Prahy a Newcastlu vo veku od 19 do 33 rokov.
"Na jednej fotografii bola každá z nich vyfotografovaná v čase ovulácie. Druhé fotografie zachytili tváre žien v tzv. luteálnej fáze, teda v treťom týždni cyklu," povedal vedúci českého tímu Jan Havlíček z Fakulty humanitných štúdií Karlovej univerzity. Vedci potom požiadali 125 žien vo veku od 18 do 33 rokov a 125 mužov vo veku od 19 až 44 rokov, aby z páru portrétov vybrali vždy ten príťažlivejší.
Ženy i muži uprednostňovali fotografie z plodnej fázy.
Dôležitú úlohu pritom zrejme hrá farba a stav pokožky, ale podľa vedcov do hry vstupujú aj iné faktory. Už z iných štúdií je známe, že u žien sa v čase ovulácie mierne vyjasní odtieň pokožky a mäkké časti tela, ako sú prsia a ušné lalôčiky, sú symetrickejšie. Mužov v tejto fáze okrem toho silno priťahuje vôňa ženského tela, ktorá tiež umožňuje rozpoznať partnerkinu plodnosť.
Kanadskí vedci nedávno napríklad zistili, že ženy posudzujú príťažlivosť iných žien najprísnejšie, keď sa samy nachádzajú v najplodnejšej fáze menštruačného cyklu. Iné štúdie zas ukázali, že počas väčšiny mesiaca ženy všeobecne preferujú mužov so zženštilejším a opatrovníckym výzorom, zatiaľ čo v najplodnejšej fáze menštruačného cyklu dávajú prednosť drsnejším a dominantnejším typom mužov. (čtk)
Ste stále unavení? Možno vám chýba vitamín B2
Máte dostatok vitamínov a minerálov? Ak sa cítite fit, asi áno. Ak však máte stále s niečím problémy, cítite sa unavení, slabí, asi vám niečo chýba. Ak si nedávate robiť na vlastné náklady rozbor krvi, ťažko zistíte, na ktorý z vitamínov najviac zabúdate.
Otestujte sa:
- Lámu sa vám nechty a vypadávajú vlasy?
- Máte častejšie ťažkosti pri močení?
- Máte popraskané pery? Olupuje sa vám na tvári koža?
- Zdá sa vám, že máte v očiach nejaké cudzie teliesko?
Ak ste raz alebo dvakrát odpovedali kladne, môže vám chýbať vitamín B2. Pri viac ako troch kladných odpovediach, užívajte viac vitamínu B2 (riboflavínu). Ženy potrebujú denne asi 1,5 mg riboflavínu, muži asi 1,7 mg. Jeho nedostatok spôsobuje pálenie očí, precitlivenosť na svetlo, padanie vlasov, zápaly sliznice úst a perí, dermatitídy.
Bez riboflavínu nedokážeme zvládnuť stresové situácie, pretože je nevyhnutný pri tvorbe adrenalínu, ktorý telo potrebuje pri záťažových situáciách. Tento vitamín si ľudský organizmus nedokáže sám vytvoriť a musí ho prijímať v potrave. Na riboflavín sú bohaté vnútornosti, kapusta, tofu, mliečne výrobky, ryby a hydina. Vynikajúcim zdrojom sú aj slnečnicové semienka, ktoré sú navyše nízkokalorické. Dajú sa pridávať do rôznych nátierok a posypať nimi chlieb natretý rastlinným maslom. (uj)
TEST: Máte šancu dostať žalúdočné vredy alebo ich už máte?
1. Raňajkujete pravidelne?
a/ Vždy si nájdem čas na teplý čaj a dve-tri hrianky.......................1 bod
b/ Ráno nikdy nestíham a úchytkom niečo zhltnem......................2 body
c/ Nič nie je ráno lepšie ako dobrá cigaretka.................................3 body
2. Dostanete sa do konfliktu so svojím šéfom. Ako reagujete?
a/ Situáciu nedramatizujem, nejako bolo, nejako bude....................1 bod
b/ Rozčúli ma to a zverím sa s problémom kolegom....................2 body
c/ Utiahnem sa do kúta, bolí ma z toho hlava aj brucho................3 body
3. Pravidelná strava je základom zdravia. Platí to aj pre vás?
a/ Na dobré jedlo trikrát denne si treba nájsť čas............................1 bod
b/ Jedlu nevenujem až takú pozornosť..........................................2 body
c/ Cez deň nemám čas, večer si to vynahradím............................3 body
4. Akú dôležitosť vo vašom biorytme majú tabletky?
a/ Siaham po nich, keď je to nevyhnutné........................................1 bod
b/ Keď ma niečo bolí, vždy mám po ruke niečo vhodné................2 body
c/ Často aj preventívne užívam rôzne tabletky...............................3 body
5. Máte napäté vzťahy s partnerom. Ako sa to prejaví na vašom organizme?
a/ Nijako zvlášť, veď ono sa to nejako vyrieši..................................1 bod
b/ Bolí ma z toho hlava a som podráždený....................................2 body
c/ Je mi zle od žalúdka a hučí mi v hlave......................................3 body
6. Ako je to s vaším vzťahom k alkoholu a cigaretám?
a/ Nefajčím a vypijem si len príležitostne........................................1 bod
b/ Nefajčím, no denne si dám víno alebo ostré.............................2 body
c/ Žiaľ, fajčím a každý deň vypijem svoju dávku............................3 body
Vyhodnotenie:
Počet bodov: 6 až 8
Ste typ flegmatika, u ktorých sa zväčša žalúdočnovredové choroby neudomácňujú. Nič vás len tak nevyvedie z miery. Pri riešení problémov sa radšej spoľahnete na iného.
Počet bodov: 9 až 11
Viac ako žalúdočné vredy sa u vás vyskytuje bolenie hlavy alebo chrbtice. Keď ide do tuhého, viete sa veľmi rozčúliť.
Počet bodov: 12 až 14
Bez zhonu až stresu, by ste deň považovali za zbytočne stratený. Všetko chcete stihnúť a o všetkom rozhodovať. Jedlo je pre vás strata času, a keď aj fajčíte, máte cestu k žalúdočným vredom vydláždenú.
Počet bodov: 15 až 18
Ste cholerik, ktorý žije v stálom napätí a strese. Nie že máte predpoklady na vredy, pravdepodobne už ich dávno máte. Pomôže vám už len operácia alebo zásadná zmena štýlu života