Bratislava 2. novembra (TASR) - Na Slovensku sa zatiaľ nezistila aktivita chrípkových vírusov. V 43. kalendárnom týždni bolo hlásených 43 300 akútnych respiračných ochorení. Vzhľadom na prichádzajúce chladné mesiace možno očakávať zvyšovanie chorobnosti a príchod epidémie.
Na našom území vrcholí epidémia chrípky zvyčajne medzi koncom decembra a začiatkom marca. Najúčinnejším prostriedkom na zníženie nepriaznivých dôsledkov chrípky je očkovanie, ktoré je najvhodnejšie vykonať počas októbra a novembra. Píše sa to v správe Štátneho zdravotného ústavu SR na začiatku chrípkovej sezóny 2001/2002.
Podľa nej sa očkovanie zameriava na osoby, u ktorých je najvyššia pravdepodobnosť vzniku komplikácií, alebo ktoré sú najviac vystavené riziku nákazy. Ide o osoby s iným najmä chronickým ochorením a osoby so zníženou obranyschopnosťou organizmu. Títo ľudia bývajú zároveň aj vo vysokom riziku infekcie kvôli svojmu zdravotnému stavu, ale aj preto, že často navštevujú zdravotnícke zariadenia. Očkovanie sa odporúča vykonať u osôb umiestnených v liečebniach pre dlhodobo chorých, geriatrických centrách, domovoch sociálnych služieb, u zamestnancov týchto zariadení, všetkých osôb 65-ročných a starších a u osôb bez ohľadu na vek s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovo-cievneho aparátu, s metabolickými a imunitnými poruchami. Očkovanie sa odporúča vykonať u kľúčových riadiacich pracovníkov v štáte a verejnej správe, u vojakov, policajtov, požiarnikov a záchranárov. Ďalej sa odporúča zaočkovať osoby pracujúce v hospodársky a spoločensky významných závodoch, ako v neenergetickom priemysle, doprave, v potravinárskom priemysle, v úpravniach pitnej vody, v telekomunikačných sieťach a podobne. Zároveň osoby na pracoviskách, kde dochádza ku kontaktu veľkého množstva ľudí, ako sú učitelia, zamestnanci pôšt, bánk, obchodov. Vhodné je nechať sa zaočkovať pred cestou do zahraničia v čase predpokladanej epidémie. Podľa správy ŠZÚ SR na severnej pologuli je to od začiatku októbra do konca apríla, na južnej pologuli od začiatku apríla do konca septembra. Netreba zabúdať na športovcov, ktorí sa pripravujú na vrcholné podujatia konané v čase epidémie.
Na Slovensku sú registrované 4 očkovacie látky - Vaxigrip, Fluarix, Begrivac a Influvac. Obsahujú 3 aktuálne kmene vírusu chrípky A a B, ktoré pre túto sezónu odporučila Svetová zdravotnícka organizácia.
Informáciu TASR poskytol Štátny zdravotný ústav SR.
*za som