Kliešte na nás najčastejšie striehnu vo vysokej tráve.
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Práve sliny môžu obsahovať životu nebezpečné vírusy encefalitídy či lymskej boreliózy. Lekári radia: Ak sme dlhšie sedeli vo vysokej tráve, určite si urobme dôkladnú prehliadku. Je to najbanálnejšia, ale naúčinnejšia rada - okrem očkovania, nad ktorým väčšinou všetci mávnu rukou.
"Prehliadku tela si treba zopakovať aj po niekoľkých dňoch, lebo kliešťom trvá aj dva dni, kým doputujú na miesto, kde sa zahryznú," varuje zdravotná sestra Marta Baarová, ktorá vo svojej bratislavskej ambulancii vyberala nedávno mladému mužovi kliešťa z rozkroku.
Ochorení na kliešťový zápal mozgu a lymskú boreliózu stále pribúda.
Kliešte infikujú síce len približne dve percentá napadnutých osôb, nikto však netuší, či práve ten jeho kliešť nebude nakazený.
Kliešte používajú anestetikum
Kliešte sú takmer neviditeľné, no o to prefíkanejšie. So železnou pravidelnosťou sa prebúdzajú v apríli, aby nám škodili nepretržite až do jesene.
Jednou z najrozšírenejších povier spojených s kliešťami je, že tieto potvorky na človeka skáču zo stromov. Kliešť však nemá žiaden dôvod, aby sa namáhal liezť do takej výšky. Stačí mu vyšplhať sa na steblo trávy alebo na spodnú stranu listov kvetín a potom už len čakať. Keď sa priblíži vhodný hostiteľ, rýchlo sa chytí a hľadá, kde by sa zahryzol.
Vyberá si väčšinou miesta s tenkou kožou, napríklad uši alebo oblasti pri pohlavných orgánoch, rád sa zahryzne aj do podpazušných alebo zákolenných jamiek.
A prečo ho vôbec neucítime? Vypúšťa do ranky sliny, ktoré používa ako anestetikum, takmer dokonale umŕtvi miesto vpichu. Preto obeť väčšinou necíti žiadne svrbenie či bolesť, keď na nej príživník hoduje.
Ako kliešťa odstrániť
Veľmi populárnym námetom hádok v rodine býva pri odstraňovaní kliešťov aj to, či sa majú vykrúcať v smere hodinových ručičiek alebo v protismere.
Po mnohých storočiach trápenia s kliešťami zatiaľ nevznikla v tejto otázke jednoznačná zhoda. Asi preto, že je to úplne jedno. Ozubený rypáčik kliešťa nemá totiž žiadne závity a do kože sa teda "neskrutkuje", iba zasunie a ukotví háčikmi.
Kliešťa teda možno odstrániť nielen vytáčaním, ale aj kývavými pohybmi z jednej strany na druhú. Je to piplavá robota, pri ktorej sa netreba ponáhľať, lebo pri rozmačknutí sa zvyšuje riziko nákazy. Vybratého kliešťa je najlepšie spáliť.
Niektorí lekári odporúčajú ešte pred tým priložiť na miesto vatu namočenú v mydlovej vode, v žiadnom prípade nie lak na nechty či olej, lebo bráni dezinfekcii.
(uj)
Čo spôsobujú kliešte
Kliešťový zápal mozgu a mozgových blán
Prvá fáza kliešťovej encefalitídy sa prejaví podobne ako chrípka, v druhom štádiu môže vírus preniknúť do centrálnej nervovej sústavy, čo sa prejaví vysokými horúčkami, poruchami vedomia. Hoci je možné aj úplné uzdravenie, trvalé následky sa prejavujú ako obrna, chronické bolesti hlavy s poruchami schopnosti sústredenia, zníženou výkonnosťou či depresiami. V jednom až dvoch percentách dochádza k úmrtiu pacienta.
Očkovanie je možné.
Lymská borelióza
Je to zákerná choroba. Dokáže hrať dokonalú hru na schovávačku aj s lekármi, imituje totiž viaceré reumatické ochorenia, pripomína tiež chrípku, ochorenia štítnej žľazy a mnohé iné. Ak ju lekári nezačnú liečiť včas, urobí v oslabenom organizme doslova spúšť, ktorej výsledkom je postihnutý centrálny nervový systém, často doživotná invalidita.
"Prvým príznakom býva červenkastá škrvnka s bielym stredom okolo miesta vpichu, ktorá sa objaví asi po troch týždňoch. Infikovaní ju, žiaľ, často prehliadnu, alebo jej vôbec nevenujú pozornosť," vraví kožná lekárka MUDr. Eva Feriancová. Podozrenie na boreliózu možno overiť krvnými testmi, výsledky sú hotové do týždňa, existujú však prípady, keď prvý krvný test boreliózu v ranom štádiu nepreukáže. Do neskorého vážneho štádia môže ochorenie prerásť o niekoľko rokov.
Očkovanie zatiaľ nie je možné.