Banská Bystrica 14. mája (TASR) - Zdravotné povedomie väčšiny žien o klimaktériu a postmenopauze je veľmi slabé. Konštatovali to účastníci dvojdňovej konferencie, ktorá sa dnes začala v banskobystrickej Fakultnej nemocnici F. D. Roosvelta.
Okrem gynekológov a ďalších odborníkov sa na nej zúčastňuje takmer 150 pôrodných asistentiek z celého Slovenska.
Ženy trpia počas klimaktéria, teda pri prechode z reprodukčného do nereprodukčného obdobia, ku ktorému dochádza približne už od 45 roku veku žien, nepríjemnými príznakmi, vysvetlila predsedníčka výboru Sekcie pôrodných asistentiek pri Ministerstve zdravotníctva SR Dana Dolinská. Mnohé nimi ale trpia aj pri postmenopauze, keď sa asi 50-ročným ženám začne meniť postava, priberajú na hmotnosti, niektoré majú problémy s pohlavným stykom a podobne, spresnila.
Tieto príznaky sa však dajú podľa nej často zmierniť alebo odstrániť nielen liekmi, náplasťami či hormonálnou liečbou, ale v mnohých prípadoch si žena môže pomôcť aj sama. Napríklad priložením studeného obkladu na správne miesto, tvrdí predsedníčka výboru.
Ženám s takýmito problémami môžu pomôcť aj pôrodné asistentky najmä radami o alternatívnych spôsoboch liečby. Patria medzi ne napríklad aromaterapia, cvičenie so zapojením jogy, masáže či hydroterapia.
Účastníci konferencie sa okrem starostlivosti o ženu v klimaktériu a postmenopauze zaoberajú aj prácou pôrodnej asistentky v odbornej gynekologickej ambulancii. Hovoriť budú aj o nových trendoch v operačných postupoch v gynekológii a v pôrodníctve.