
FOTO A KRESBY Z KNIHY VONKAJŠIE ÚPRAVY (IKAR)
Na vonkajšom plášti treba urobiť aj zvislé dilatačné škáry, ktoré znižujú pnutie materiálu vyvolané výkyvmi teplôt. Poloha a umiestnenie závisia od klimatických podmienok, ktoré určí odborník. Dilatačnú škáru vyplníme polyuretánovou penou, iné tmely treba použiť podľa pokynov výrobcu.
Drevená fasáda zavesená a pripevnená na latách pevne prichytených o základné murivo spĺňa tiež funkciu dokonalej vonkajšej izolácie. Je náročnejšia na neskoršiu údržbu ako tehlová fasáda, treba ju lakovať alebo natierať. Jej montáž je však podstatne jednoduchšia a rýchlejšia, pritom by mala spĺňať kritériá ako masívny murovaný plášť.
Zvislý alebo horizontálny drevený obklad
Na obklad si môžeme vybrať rozličné druhy – profilové dosky, drevené šindle, palubovky s drážkami alebo masívne profilované prírezy. Storočia v extrémnych severských krajinách preverili ako najlepšie druhy borovicu, smrek a céder, teda drevo presiaknuté živicou.
Vodorovný manžetový obklad má výhodu v jednoduchšej výmene poškodených lát po určitom čase. K niektorým architektonickým typom domov pristane lepšie a zaujímavejšie. Zvislý palubovkový obklad zasa opticky zvyšuje hmotu stavby. Drevený obklad zvýrazní jej vidiecky charakter, lepšie sa hodí do krajiny so zeleňou, tehlové obloženie zapadne vhodne aj do hustejšej mestskej zástavby.
Najlepšie je na viacero kópií nákresu domu si nakresliť rozličné alternatívy. Pritom môžeme kombinovať aj oba druhy obkladu, môžeme zvoliť obloženie iba jednej, napríklad štítovej steny alebo obložiť iba niektoré časti. Okná, arkier, štít, obkladom rozčleniť veľkú hmotu fasády na viac častí – na omietnuté a obložené drevom.
Ochrana dreva je nevyhnutná
Povrchový náter drevo chráni pred vlhkosťou, ultrafialovým žiarením spôsobujúcim jeho postupný rozklad, napadnutím hubami a drevokazným hmyzom. Pritom skúsenosti potvrdzujú, že mnohé dávne obklady prežili aj storočia bez chemickej ochrany. Konštrukčnými riešeniami znížime množstvo potrebnej chemickej ochrany. Napríklad dostatočným presahom strechy, úpravou odkvapov, zadným odvetraním steny obkladu.
Náter by mal byť dostatočne vodoodpudivý, schopný difúzie pary, optimálne sú pórovité lazúry. Impregnácia dreva je potrebná iba na zložitých konštrukciách. Pri jednotlivých náteroch je dôležitý aj interval medzi ich dokonalým zaschnutím. Na západnú náveternú stranu musíme naniesť po obrúsení nový náter každé dva až tri roky, na ostatné po piatich až desiatich rokoch.
Konštrukčné zásady
Musíme ponechať určitú dilatačnú voľnosť dreva na spodnej konštrukcii, lebo drevo vplyvom vlhkosti a tepla mení svoj tvar. Nesmú sa napevno prichytávať dve prekrývajúce sa vrstvy, drevo by praskalo. Najlepšie sú pozinkované a antikorové klince alebo skrutky, nezanechávajú na dreve nepekné stopy ako korodujúci spojovací materiál. Aj pod drevený obklad môžeme upevniť tepelné izolačné platne. Nesmú byť zakryté fóliou, aby pod obkladom mohol prúdiť vzduch.
ĽUBOMÍR ŠIMNA