Bratislava 8. novembra (TASR) - Odborníci na zbrane hromadného ničenia v súčasnosti nevedia zistiť ako pôsobia na ľudský organizmus podprahové dávky chemických zbraní. Ich účinky dnes dokážu generovať len v takých koncentráciách, ktoré organizmus ovplyvňujú závažným spôsobom.
V rozhovore pre TASR to uviedol bývalý veliteľ československej protichemickej jednotky v Perzskom zálive Ján Kurucz. Dodal, že podprahové účinky chemických zbraní môžu byť nebezpečné z krátkodobého, ale i z dlhodobého hľadiska, pričom môžu mať vplyv na psychiku človeka. Osobitne nebezpečné sú podľa veterána z Perzského zálivu tzv. organofosfáty, ktoré v roku 1995 "úspešne" použila sekta Óm Šinrikjó v tokijskom metre.
Kurucz priznal, že možnosť použitia chemických a biologických zbraní teroristami svet do značnej miery zaskočila. Po skončení tzv. studenej vojny sme podľa neho "veľmi nesprávne vyhodnotili situáciu v oblasti biologických zbraní, keď sme sa domnievali, že už prestali byť svetovou hrozbou". Prvok terorizmu totiž nezapadal do systému na ktorý bol svet zvyknutý z vojenského hľadiska a vznikol tak nový fenomén. Teraz si kladú podmienky teroristi, my môžme len reagovať, uzavrel.