SME

Kúpeľňa by nemala byť stresovým územím

V kúpeľni síce nestrávime toľko času ako v iných častiach bytu, v spálni, kuchyni, obývacej izbe, ale náročnosťou na pohyby, ktoré v nej robíme, je to veľmi exponovaná miestnosť. Keď sa zamyslíme nad telocvikom, ktorý absolvujeme vstupom do vane, pri ...


FOTO – KAROL BELICKÝ


KRESBY – PETER BOSŇÁK

V kúpeľni síce nestrávime toľko času ako v iných častiach bytu, v spálni, kuchyni, obývacej izbe, ale náročnosťou na pohyby, ktoré v nej robíme, je to veľmi exponovaná miestnosť. Keď sa zamyslíme nad telocvikom, ktorý absolvujeme vstupom do vane, pri sprchovaní, pri úpravách účesu, utieraní sa, zistíme, že azda nikde inde v byte necíti priestor rozmachy nášho tela tak, ako práve kúpeľňa. Tie sú väčšinou, a nielen v panelákoch, plošne poddimenzované, čo zažívame najmä v rannej špičke. To všetko stačí na to, aby sme miestnosť určenú na očistu, skrášľovanie a aj regeneráciu nazvali územím stresu.Opodstatnené vysoké nároky

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na kúpeľňu sa kladú zvýšené nároky, ktoré vyplývajú z extrémne vysokej vlhkosti, priamym kontaktom stien s prúdom vody, často vyššou teplotou. Všetko sú to okolnosti podmieňujúce výber odolných materiálov, bezporuchovo fungujúcich zariadení (veď len koľko prívodov a odtokov vody tu máme), bezpečne zaisteného používania elektrických spotrebičov. Na výbere zariadenia kúpeľne kúpou lacných materiálov, riešení a zariadenia preto platí viac, než kdekoľvek inde – v konečnom dôsledku neušetríme.

Osvetlenie je azda najdôležitejšie

V kúpeľni by sme sa napriek týmto nárokom mali cítiť príjemne. Mala by byť dostatočne osvetlená, dokonca intenzívnejšie, ako iné časti bytu. Na maľovanie, holenie a iné činnosti si treba doslova posvietiť, inak ohrozíme výsledok. Neprípustné je však priame oslnenie, intenzita 600–700 luxov nie je prepychom a má byť zabezpečená odrazom či cez tienidlá. Svietidlá musia byť určené výhradne do extrémne vlhkého prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Večný boj s vlhkosťou

Často podceňujeme požiadavku dokonalého odsávania pary. Zanedbanie prinesie ťažko odstrániteľnú pleseň zo stien, dokonca aj zo silikónového tesnenia. Vlhkosť kondenzuje aj na podlahe, kde sa voda dostane aj tak. Treba používať predložku, ktorá zabráni pošmyknutiu sa, a tú čistiť a vetrať.

Nekompromisný priestor

Pritom oprávnene potrebujeme umiestniť aj ďalšie zariadenia – práčku, skrinky na použitú bielizeň, čisté uteráky a čistiace prostriedky, potrebujeme stabilné a odolné poličky na kozmetiku, mnoho iných potrebných pomôcok a predmetov. Všetky potrebujú tiež kúsok z pôdorysu. Toľko nárokov na dva – tri metre štvorcové, z ktorých vaňa zaberá v geniálne nezmyselných prechodných kúpeľniach polovicu. Nečudo, že práve kúpeľňa býva „rizikovým pracoviskom“, kde neraz prídeme k úrazu, prinajmenšom k bolestivému udretiu sa.

SkryťVypnúť reklamu

Zásadné riešenia

Pri úpravách bytu by mala byť kúpeľňa prvým miestom, kde by sme sa mali začať realizovať. Nekompromisne aj na úkor susedných priestorov. Ak sa to dá, ukrojiť z chodby, prípadne vybrať priečku medzi WC a kúpeľňou a spojiť obe miestnosti. Preložením inštalácií ušetríme centimetre. Je dobré zvážiť aj využívanie vane. Sprchovací kút, prípadne sedacia vanička nám tiež doprajú plnšie nadýchnutie sa v stiesnenom priestore.

Možný je aj radikálny krok

V dostatočne priestrannom byte je možný aj radikálny krok, urobiť kúpeľňu z menšej, nie veľmi využívanej izby. Samozrejme, stúpnu náklady a treba rešpektovať potrebu dokonalého izolovania, ale priestranná kúpeľňa s priamym denným svetlom a prípadne aj možnosťou jednoduchého cvičenia, stoja za zmenu. Naopak, v bývalej kúpeľni zriadime šatník a vzápätí získame v iných miestnostiach priestor po zbytočných skriniach.

SkryťVypnúť reklamu

Zmeny diktujú proporcie

Pozrime sa na proporčné nároky pohybujúcej sa postavy v kúpeľni, vyberme si druh vane či sprchovací kút, keď vieme, že majú rozmery 2 x 80 alebo 90 centimetrov, pripočítajme plochu práčky, skrinky a môžeme sa zamýšľať nad zmenou našej starej kúpeľne.

ĽUBOMÍR ŠIMNA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 459
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 598
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 255
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 749
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 574
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 067
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 841
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu