SME

V účelne zariadenej „samotke“ možno aj pracovať

Keď máte k dispozícii v miestnosti osem metrov štvorcových na spanie, prácu či štúdium, prípadne aj koníčka čo len s minimálnymi priestorovými nárokmi, určite by ste niektorú z činností radi presťahovali z tejto miestnosti do inej, ktorú však nemáte.


Pracovná doska so zaobleným rohom uľahčí prístup k oknu aj k náprotivnému stolíku s počítačom, nad ktorým sú dostupné poličky so šanónmi a zásuvky na drobné predmety.


Na nevyužitú bočnú stenu skrine je praktické upevniť regál s poličkami na predmety dosiahnuteľné z lôžka, regály predávajú v typizovaných veľkostiach a 10 cm hĺbke.


Úzku izbu skráti úložný priestor na celej kratšej stene a pracovný stôl do L ju citlivo predelí.

Keď máte k dispozícii v miestnosti osem metrov štvorcových na spanie, prácu či štúdium, prípadne aj koníčka čo len s minimálnymi priestorovými nárokmi, určite by ste niektorú z činností radi presťahovali z tejto miestnosti do inej, ktorú však nemáte. Súčasťou mnohých problémov s bývaním je predovšetkým nedostatok priestoru. Ak nemáte možnosť vyriešiť to výmenou za väčší byt alebo samostatným bývaním, treba zvážiť najúčelnejšiu formu zariadenia miniizby.

SkryťVypnúť reklamu

NÁŠ TIP!

Potrebná a nenahraditeľná posteľ pre jedného zaberie takmer dva štvorcové metre, bežná dvojdielna skriňa takmer meter, asi toľko písací stôl, stolík s počítačom a regál s knihami ďalší meter. Len tieto najpotrebnejšie predmety zabezpečujúce základy aktivít a oddychu spotrebujú päť štvorcových metrov.

Zvyšok nám umožní pristúpiť k oknu, dostať sa od postele k stolu, otvoriť dvere do izby, ktoré zvyčajne vstupujú dnu s nami. Určite nás po takomto doslova zhmotnenom naplnení miestnosti potrebami nebudú bolieť nohy od behania.

Akékoľvek obývanie malého bytu či izby potrebuje v prvom rade definovať najdôležitejšie aktivity vykonávané v tomto priestore. K nim treba brať do úvahy nielen pôdorysnú plochu, ktorou môžeme disponovať, ale aj tvar miestnosti.

SkryťVypnúť reklamu

DOBRÁ RADA!

Relatívne najlepšie zariadime izbu so štvorcovým pôdorysom, čím je miestnosť užšia a dlhšia, pri zachovaní rovnakej výmery, tým budeme mať väčšie problémy s jej zariadením.

Niekedy zohrá určitú pomoc aj nadštandardná výška, k dispozícii je najmä v staršom bytovom fonde, kde sa ojedinele nájdu aj malé miestnosti. Takto môžeme preniesť časť úložného priestoru do vyššej horizontálnej roviny, alebo kombinovať umiestnenie lôžka na pódium, pod ktorým je pracovná plocha so skrinkami a podobne. Dvíhanie zariadenia nad dvojmetrovú výšku v plošne obmedzenom priestore však pôsobí priveľmi stiesňujúco, preto by sme mali siahať po takomto riešení iba v krajnom prípade.

NÁŠ TIP!

Lepšie, než sa nadrieť presúvaním často ťažkého nábytku, je nakresliť si miestnosť v zmenšenej mierke (napríklad 1:20, keď meter v skutočnosti bude zobrazený linkou dlhou päť centimetrov). V rovnakej mierke si nakreslíme (lepšie na papier inej farby) aj väčšie časti nábytku – posteľ, skriňu, stôl a podobné a vystrihneme ich. Vystrihnuté kusy posúvame po plániku izby a hľadáme optimálne možnosti usporiadania.

SkryťVypnúť reklamu

Nezabudnime tiež, že v skutočnosti budeme musieť otvárať dvere a okno, takmer vždy dovnútra miestnosti!

Variácie so „slížom“

Podlhovastý tvar izby nám nedáva veľa možností riešenia nedostatku miesta, diktuje umiestňovanie predmetov za sebou, čo nie je praktické. Za jednotlivými úkonmi sa potrebujeme presúvať a na komunikačnú zónu spotrebujeme veľa vzácnej plochy. Časť problému vyriešime na kratšej stene, spravidla náprotivnej k oknu, keď ju celú po strop zastaviame úložným priestorom.

Môžeme si ho dať urobiť na mieru, ale môžeme aj využiť skriňu, ktorú máme k dispozícii. Najlepšie sú tie s nástavcami a posuvnými dverami. Okolo nej potom dorobíme regály s konštrukciou alebo upevnením políc priamo na konzoly v stene. Trh dnes ponúka množstvo praktických a variabilných riešení policových systémov. Niektoré z políc prekryjeme dvierkami na pántoch, praktickejším posúvaním v drážkach alebo prekrytím na spôsob rolety. Tu nájde svoje miesto skriňa na odevy a bielizeň, regály a police na knihy, odloženie potrieb na študijné a pracovné povinnosti. Týmto riešením dosiahneme aj iný pozitívny účinok, úzku dlhú miestnosť opticky skrátime.

DOBRÁ RADA

Čím hlbšie do miestnosti, tým je denného svetla menej. Pritom treba brať do úvahy aj orientáciu na svetové strany, podlažie, na ktorom sa nachádzame a vzdialenosť od najbližšej vyššej budovy.

Stále platí, že vo svetlejšej miestnosti sa lepšie darí nielen rastlinám, ale aj ľuďom. Umiestnenie stola priamo pod okno môže obmedziť v úzkej izbe prístup k oknu a zapríčiní priame oslnenie pri práci cez deň. Vhodnejšie je postaviť pracovný stôl kolmo na os okna a na okno dať žalúzie, záves, najlepšie svetlý. Umiestnením stola, nízkych skriniek, stolíka pod počítač, do tvaru písmena L zhruba v strede miestnosti, oddelíme zónu na spanie od pracovnej.

Hľadanie riešenia v obdĺžniku

Malá obdĺžniková miestnosť, ktorá nie je extrémne úzka, nám poskytuje viac možností. Ak to dovoľuje umiestnenie dverí, je dobré postupovať podľa princípu – zapratať rohy aby ostal stred voľný. Samozrejme, pojem voľný je relatívny. Keď na nakreslený pôdorys v mierke rozmiestnime základné prvky, zistíme, že v strede nebudeme môcť tancovať. Stačí to však na zachovanie možnosti voľného a neobmedzeného pohybu. Väčšie predmety rozmiestnime po tom, čo nám ostane po umiestnení najväčšieho dielu – postele.

NÁŠ TIP

Posteľ by mala dostať prednostne také miesto, kde bude zabezpečený dostatok pokoja aj pri odpočinku cez deň. V malej „cele“ bude musieť slúžiť aj namiesto gauča.

Nie je najvhodnejšie položiť posteľ priamo pod okno. Prúdenie vzduchu nepriaznivo pôsobí na odpočívajúceho pri odchýlenom okne a staršie, nedoliehajúce okná a netesniace rámy spôsobujú nepríjemný až škodlivý prievan. Keď si zvolíme umiestnenie úložného priestoru, či už skrine alebo na mieru zhotoveného šatníka, pri stene zhruba v jej strede, môžeme využiť aj bočné steny skrine na doplnenie policovým systémom. Tak sa stane pôvodne jednoúčelové zariadenie viacúčelovým. Získame priestor na odloženie drobných predmetov.

DOBRÁ RADA!

Police najmä v malej miestnosti by nemali neprimerane hlboko zasahovať do priestoru, pokiaľ nie sú nad väčšími predmetmi, akým je stôl. Hrozí, že sa o ich hrany udrieme, prinajlepšom zhodíme z police uložené predmety.

Pracovný stôl a umiestnenie počítača nemusia byť dostupné v jednej línii na rovnakom mieste. Aj keď v malej miestnosti nemáme priestoru navyše, možno budeme mať k dispozícii viac menších voľných častí. Pracovný stôl tak môžeme postaviť do jedného rohu a do druhého počítač na vlastnom stolíku. V minipriestore nebudú od seba vzdialené a oba budú k dispozícii z jednej otáčavej stoličky.

NÁŠ TIP!

Pracovný stôl môže nahradiť pracovná doska, najlepšie s hladkou matnou povrchovou úpravou, postavená na skrinke, zásuvkách alebo na konzolách upevnených v stene.

Pritom tvar nemusí byť pravouhlý. Napríklad z jednej strany zaobleným okrajom môžeme lepšie reagovať na priestorové možnosti. Voľnú časť dosky stačí podoprieť jednou nohou. Nohy tak nebudú prekážať pri pohybe na otáčavej stoličke s kolieskami. Na stolovú dosku, ak je dostatočne upevnená, môžeme postaviť regál alebo iný policový systém. Ten môžeme upevniť aj priamo do steny nad pracovným stolom či pracovnou doskou.

Spôsobov zmiernenia problémov s bývaním v malej izbe je množstvo, závisia od konkrétnych dispozícií miestnosti, študijných a pracovných povinností a teda požiadaviek na priestor. Riešenie musí byť vždy originálne, šité na mieru. Netreba sa však obávať aj menej tradičných východísk. Aby sa malá izba nemusela stať nefunkčnou „samotkou“.

DOBRÁ RADA

Ak máme aspoň trojizbový byt a malé deti, nedávajme im najmenšiu izbu. Deti trávia v izbe počas dňa viac času, než cez deň rodičia v spálni. Navyše sa pri svojich hrách pohybujú a priestor je pre ne dôležitejší!

ĽUBOMÍR ŠIMNA

KRESBY A SNÍMKY – PETER BOSŇÁK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. V púpave je všetko, čo potrebujete
  2. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  3. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  4. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  5. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca
  7. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych
  1. V púpave je všetko, čo potrebujete
  2. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  3. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  4. Lifehack pre domácnosť?
  5. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  7. OBI rozžiarilo Zvolen na oranžovo
  8. Rozhovor s Jurajom Moravčíkom o revolúcii v strešných materiálov
  1. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 13 574
  2. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 176
  3. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 11 059
  4. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 8 602
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 187
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 454
  7. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou 3 915
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 1 992
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu