
V záplave elektronických hračiek, podnetov z počítača a televíznej obrazovky zabúdajú naše deti na tvorivé hry. Časy, keď si hračky aj zostrojovali, sú za nami, netreba za nimi síce nariekať, ale radosť z vydareného výsledku sa nedá nahradiť. Rozvoj predstavivosti, zručnosti, trpezlivosti prospieva celkovému psychomotorickému vývoju a tieto vlastnosti sa zídu aj dospelákovi.Umenie papierových figúrok origami vzniklo v starovekej Číne a pred 1500 rokmi preniklo do Japonska. Tam dosiahlo aj svoj najväčší rozmach. Dodnes japonskí rodičia od malička učia svoje deti tajom origami a zručnejší objavujú nové tvary. Knižný trh aj lacnejšie časopisy vydávajú návody najpopulárnejších a tiež aj nepublikovaných origami. Dokonca v Japonsku vyrábajú na tento účel špeciálny druh papiera.
Inšpirácia
Po prvých pokusoch určite prídete na spôsob, ako si zhotoviť figúrku, zvieratko, napodobeninu toho, čo nás obklopuje. Niektoré figúrky sú poskladané z viacerých častí. Pritom sú aj také, ktoré sa jemným dotykom pohybujú, otvárajú zobák, skáču alebo vydávajú pukavý zvuk. Pomaľovať môžete hotové produkty, ale zaujímavejšie bude upraviť papier pred poskladaním. Zvláštne pôsobí aj použitie pásikového, bodkovaného papiera, papiera s každou stranou inej farby a podobne alebo nerovnomerne fľakatého. Využiť sa dá aj farebný papier z časopisov.
Dostupný materiál
Na skladanie je však vhodný aj bežný kancelársky papier, skúsenejší môžu vyskúšať aj alobal. Použijeme nožnice, lepidlo na papier, dva trojuholníky a na dotvorenie farbičky. Náklady sú minimálne, veď takmer všetko máme doma a trochy papiera, ktorý pokazíme, kým si vyskúšame možnosti, nám nemusí byť ľúto. Papier na skladanie by nemal byť predtým preložený či pokrčený.
Podľa Origami – J. Abelová